Economics - second-cycle, part-time
In power from: 17 May 2024
Registration criteria
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie uzupełniające jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na tym samym lub innym kierunku studiów. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia zobowiązani są przedłożyć w drugiej turze rekrutacji w Punkcie Obsługi Kandydata ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE OSTATECZNY WYNIK STUDIÓW do dnia 16.09.2024 r. do godz. 15.00 oraz w III turze rekrutacji do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00. Dodatkowo prosimy o wgranie posiadanego zaświadczenia w IRK w zakładce Wykształcenie.
Link: ZAŚWIADCZENIE DLA KANDYDATÓW NA STUDIA II STOPNIA - [otwórz pdf]
Głównym kryterium do kwalifikacji na studia jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.
Absolwentowi szkoły wyższej, w której obowiązuje skala ocen z najwyższą oceną 5,50 lub 6,00 - w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się wynik studiów przeliczony wg zasady:
1) przy skali ocen z najwyższą oceną 5,50 - wynik studiów dzieli się przez współczynnik 1,1,
2) przy skali ocen z najwyższą oceną 6,00 - wynik studiów dzieli się przez współczynnik 1,2.
Wykaz kierunków studiów, po których można ubiegać się o przyjęcie na kierunek Ekonomia studia drugiego stopnia:
· administracja
· analiza i kreowanie trendów
· bezpieczeństwo wewnętrzne
· bezpieczeństwo narodowe
· ekonomia
· europeistyka
· finanse
· finanse i rachunkowość
· gospodarka przestrzenna
· informatyka i ekonometria
· informatyka
· lingwistyka w biznesie
· logistyka
· matematyka
· politologia
· polityka społeczna
· prawo
· socjologia
· stosunki międzynarodowe
· towaroznawstwo
· turystyka i rekreacja
· zarządzanie i inżynieria produkcji
· zarządzanie
· zarządzanie i marketing.
Kandydaci na studia drugiego stopnia na kierunek ekonomia, niebędący absolwentami w/w kierunków, winni posiadać dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia/studiów magisterskich oraz spełniać warunki dotyczące posiadania efektów kształcenia oraz kompetencje niezbędne do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku, w szczególności:
· posiadać podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, organizacji i zarządzania;
· posiadać umiejętność interpretowania mechanizmów funkcjonowania gospodarki oraz problemów z zakresu zarządzania i marketingu,
· posiadać umiejętność formułowania hipotez badawczych, planowania i przeprowadzania badań, interpretowanie uzyskanych wyników i wyciągania wniosków;
· posiadać umiejętność korzystania z dostępnych źródeł i form informacji z zachowaniem praw własności intelektualnej, w celu rozwiązania konkretnego problemu lub zadania;
· potrafić dokonać analizy podstawowych praw i mechanizmów ekonomicznych oraz wyciągać wnioski na podstawie dostępnych informacji o sytuacji rynkowej;
· przyjmować i wyznaczać zadania w zespole, organizować realizację celów związanych z projektowaniem i podejmowaniem działań profesjonalnych;
· posługiwać się jednym z nowożytnych języków obcych na określonym poziomie biegłości (B2).
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w drugiej turze rekrutacji, nie będący absolwentami kierunków wyżej wymienionych, powinni złożyć do Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych podanie o wyrażenie zgody na udział w rekrutacji wraz suplementem lub wykazem ocen z punktami ECTS (miejsce składania podań Dziekanat Wydziału Nauk Ekonomicznych, ul. Oczapowskiego 4, pok. 13) do dnia 16.09.2024 do godz. 15.00 oraz w III turze rekrutacji do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00.
Zasady kwalifikacji kandydatów posiadających dyplom uzyskany za granicą
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy.
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą, ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia w drugiej turze rekrutacji zobowiązani są przedstawić do dnia 16.09.2024 do godz. 15.00 oraz w III turze rekrutacji do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00.
- Kserokopia dyplomu uzyskanego poza granicami RP, uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach wyższego poziomu w kraju jego wydania, zgodnie z zapisami art. 191a ust. 3 i 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub uprawniający do kontynuacji kształcenia na podstawie umowy międzynarodowej, lub uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi w drodze nostryfikacji wraz z tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu na język polski.
- Poświadczenie dyplomu uzyskanego poza granicami RP w formie legalizacji lub apostille wraz z tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu na język polski;
- Kserokopia dokumentu potwierdzającego uprawnienia do podejmowania i odbywania studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich (należy okazać oryginał do wglądu).
- Kserokopia strony ze zdjęciem z ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata (należy okazać oryginał do wglądu).
Dokumenty należy dostarczyć do Punktu Obsługi Kandydata w terminie rejestracji w IRK. Dodatkowo zalecamy wgranie posiadanych dokumentów w IRK w zakładce Wykształcenie.
Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego z dwóch przedmiotów: geografia oraz historia lub wiedza o społeczeństwie.
Egzamin ustny dla kandydatów posiadających dyplom uzyskany za granicą odbędzie się w dniu 17.09.2024 o godz. 9.00 oraz w III turze rekrutacji w dniu 25 września 2024 r. o godz. 9.00. w Dziekanacie Wydziału Nauk Ekonomicznych, ul. Oczapowskiego 4, pok.13. O terminie egzaminu kandydat zostanie poinformowany telefonicznie oraz mailowo.
Rekrutacja dla kandydatów obcokrajowców
Informacje na temat rekrutacji cudzoziemców: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy
Czesne
3200 za semestr
Opłata rekrutacyjna
Opłata-rekrutacyjna wynosi 85 zł
Opłata jest wnoszona przez Kandydata na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów). Zaleca się wnoszenie opłat przez przelewy internetowe. Opłata księgowana jest do systemu IRK po przekazaniu jej na konto UWM przez bank wnoszącego opłatę (w ciągu 2-3 dni roboczych).
Kontakt do Wydziałowego Zespołu Rekrutacyjnego 89 523-35-71 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 14.00);adres e-mail: wne.rekrutacja@uwm.edu.pl