Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - studia pierwszego stopnia, stacjonarne


W mocy od: 26 kwietnia 2022

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą

Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej  postępowanie kwalifikacyjne obejmuje sprawdzian umiejętności gry na fortepianie lub innym dowolnie wybranym instrumencie oraz sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych (do sprawdzianu predyspozycji słuchowych i głosowych przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie) oraz konkurs (ranking) sumy % punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości (część pisemna) z trzech przedmiotów wybranych przez kandydata spośród: biologia, historia, historia sztuki, język polski, język obcy nowożytny, matematyka.

Do konkursu (rankingu) sumy % punktów przystępują wyłącznie kandydaci, którzy z oceny predyspozycji kandydata otrzymali oceny co najmniej dostateczne. 

Dla przedmiotów, z których egzamin maturalny złożony został na poziomie podstawowym liczba % uzyskana na świadectwie dojrzałości jest równa liczbie punktów w kwalifikacji, natomiast wyniki z poziomu rozszerzonego do kwalifikacji mnożone są przez 2. Wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów kwalifikacyjnych wymienionych wyżej, z których egzamin maturalny złożony został na poziomie dwujęzycznym mnożone są przez 2,3.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą

Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej  postępowanie kwalifikacyjne obejmuje sprawdzian umiejętności gry na fortepianie lub innym dowolnie wybranym instrumencie oraz sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych (do sprawdzianu predyspozycji słuchowych i głosowych przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie) oraz konkurs (ranking) średniej ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów: historia lub matematyka lub biologia, język polski, język obcy nowożytny

Do konkursu (rankingu) średniej ocen przystępują wyłącznie kandydaci, którzy z oceny predyspozycji kandydata otrzymali oceny co najmniej dostateczne. 

W konkursie (rankingu) średniej ocen za priorytetowe uznaje się oceny z przedmiotów kwalifikacyjnych, z których kandydat składał egzamin dojrzałości.

Do obliczania średniej ocen na świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej przyjmuje się następujące wartości liczbowe: celujący (6,0), bardzo dobry (5,0), dobry (4,0), dostateczny (3,0), dopuszczający (2,0).

W przypadku występowania na świadectwie dojrzałości kilku ocen z jednego przedmiotu, do obliczania średniej ogólnej przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z tego przedmiotu (końcowej klasyfikacji w szkole średniej oraz uzyskane na egzaminie dojrzałości - ustnym i pisemnym). W konkursie (rankingu) średniej ocen uwzględniany jest wynik ustalony zgodnie z zasadą: średnia ocen obliczona z uwzględnieniem w/w zapisów pomnożona przez współczynnik 100,00.

Kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości uzyskane w systemie „starej matury”* zobowiązani są załączyć skan dokumentu "starej matury"* w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji kserokopię świadectwa dojrzałości / świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00. (II tura), do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00. (III tura)

* - „Stara Matura” – egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących i do roku 2005 w technikach. Egzamin ten charakteryzuje się tym, że jego wyniki są wyrażone w skali ocen od 2 do 5 (do roku 1991) lub od 1 do 6 (w latach późniejszych).

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Europejską

Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej  postępowanie kwalifikacyjne obejmuje sprawdzian umiejętności gry na fortepianie lub innym dowolnie wybranym instrumencie oraz sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych (do sprawdzianu predyspozycji słuchowych i głosowych przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie) oraz konkurs (ranking) świadectw dojrzałości.

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem EB Matury Europejskiej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie EB pomnożony przez współczynnik 6,0, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury EB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy najpóźniej do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00. (II tura), do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00. (III tura)

Zasady kwalifikacji dla kandydatów Maturą Międzynarodową

Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej  postępowanie kwalifikacyjne obejmuje sprawdzian umiejętności gry na fortepianie lub innym dowolnie wybranym instrumencie oraz sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych (do sprawdzianu predyspozycji słuchowych i głosowych przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie) oraz konkurs (ranking) świadectw dojrzałości.

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem IB Matury Międzynarodowej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie IB pomnożony przez współczynnik 13.33, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury IB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy najpóźniej do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00. (II tura), do dnia 24 września 2024 r. do godz. 15.00. (III tura)

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Świadectwa maturalne uzyskane za granicą uznaje się za równoważne świadectwom dojrzałości szkół średnich w Polsce, jeżeli zawierają klauzulę stwierdzającą prawo ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w kraju miejsca wydania świadectwa.

Osoby posiadające świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą zobowiązane są przedłożyć następujące dokumenty:

1) uwierzytelnienie w formie apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r., znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz.U. z 2005 r., Nr 112, poz. 938),

2) uwierzytelnienie w formie legalizacji, w przypadku świadectw wydanych przez państwa, które nie są stroną Konwencji, o której mowa w pkt. 1)

3) zaświadczenie o nostryfikacji, w przypadku świadectwa dojrzałości wydanego w kraju, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu oraz w przypadku dokumentu z kraju, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła ww. umowę, ale dokument ten nie jest nią objęty,

4) tłumaczenie na język polski świadectwa oraz uwierzytelnienia, jeżeli zostało sporządzone w języku obcym,

5) decyzję kuratora oświaty o uznaniu świadectwa – w przypadku prowadzenia takiego postępowania,

6) zaświadczenie potwierdzające, że uzyskane poza granicami Polski świadectwo uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostało wydane, o ile na świadectwie nie widnieje taka adnotacja, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

7) zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, suplement obejmujący przedmioty wraz z uzyskanymi ocenami (jeżeli nie są wskazane na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

8) dokument przedstawiający obowiązującą skalę ocen (jeżeli nie jest ona wskazana na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), potwierdzony przez szkołę, którą ukończył kandydat bądź uprawniony do tego urząd, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu.

1. Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów wybranych przez kandydata spośród: biologia, historia, historia sztuki, język polski, język obcy nowożytny, matematyka (przeliczonych zgodnie z załącznikiem 3 do UCHWAŁY Nr 385 Senatu UWM w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2023 roku oraz oceny predyspozycji kandydata - sprawdzian umiejętności gry na fortepianie lub innym dowolnie wybranym instrumencie oraz sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych (do sprawdzianu predyspozycji słuchowych i głosowych przystępują kandydaci, którzy uzyskali co najmniej ocenę dostateczną ze sprawdzianu umiejętności gry na instrumencie)

2. Punktacji przedmiotowej ze świadectwa dojrzałości w skali nieporównywalnej do zamieszczonych w załączniku nr 3 do UCHWAŁY Nr 385 Senatu UWM w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2023 roku nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie świadectw dojrzałości, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z 2 przedmiotów: historia i język polski

3. Egzaminy z historii i z języka polskiego oceniane są w skali 1-6. Egzamin zostaje uznany za pozytywny w przypadku, gdy kandydat uzyska z obu przedmiotów oceny co najmniej dopuszczające. Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną 6,0 (celujący) - język kraju, w którym kandydat uzyskał świadectwo dojrzałości.

4. Uzyskana średnia ocen pomnożona przez współczynnik 100,00 kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

5. Egzaminy ustne dla kandydatów posiadających świadectwo maturalne uzyskane za granicą, którzy zobowiązani są przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z 2 przedmiotów: historia i język polski, odbędą się dnia 17.09.2024 r. o godz. 9.00.(II tura), dnia 25.09.2024 r. o godz. 9.00.(III tura). 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Laureaci i finaliści wybranych olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego mogą być przyjmowani na I rok studiów w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Wykaz olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego, których laureaci i finaliści będą przyjmowani na studia w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego określa Senat.

Podstawą uzyskania uprawnień jest przedłożenie do celów kwalifikacji dokumentu wydanego przez Główny Komitet Olimpiady lub Konkursu, opatrzonego numerem porządkowym, stwierdzającego uzyskaną przez kandydata na studia lokatę (zajęte miejsce) w eliminacjach centralnych oraz status kandydata (laureat lub finalista).

Wykaz olimpiad oraz konkursów, których laureaci i finaliści uprawnieni są do przyjęcia na kierunek studiów w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego dostępny jest na stronie https://bip.uwm.edu.pl/artykuly/uchwaly-senatu/uchwaly-senatu-531-2019