Code | 20_SMU_MAT |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Mathematics and Computer Sciences |
Field of studies | Mathematics |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second level |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 24 |
Duration | 4 semestry |
Recruitment committee address | Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B 10-719 Olsztyn tel.89 524 50 80 |
Office opening hours | 9:00-15:00 |
WWW address | http://wmii.uwm.edu.pl |
Required document | |
Ask a question |
Opis
Matematyka, studia drugiego stopnia – sylwetka absolwenta
Absolwent: charakteryzuje się dobrą znajomością matematyki i elementów informatyki pozwalającą na samodzielne jej pogłębianie i poznawanie rozmaitych metod aplikacyjnych. Abstrakcyjnie myśli, identyfikuje i precyzyjnie formułuje problemy, analizuje je i rozwiązuje z wykorzystaniem metod matematycznych i komputerowych. Samodzielnie rozwija swoją wiedzę i umiejętności, dostosowując je do wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Legitymuje się kompetencjami językowymi na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Po ukończeniu zakresu modelowanie matematyczne i analiza danych posiada gruntowną wiedzę z zakresu matematyki i informatyki, pozwalającą na rozwiązywanie problemów technikami algorytmicznymi z wykorzystaniem metod matematycznych i obliczeniowych. Dysponuje szerokim aparatem metod matematycznych i informatycznych używanych we współczesnej nauce, technice, ekonomii i biologii. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu zaawansowanej analizy danych, analizy statystycznej, statystycznego przetwarzania danych, technik i narzędzi wydobywania informacji i wiedzy z danych, w tym również z dużych i wielowymiarowych zbiorów danych. Posiada umiejętności korzystania ze specjalistycznych programów komputerowych do analiz statystycznych, wizualizacji danych i symulacji komputerowych oraz ich wykorzystania do problemów optymalizacji i modelowania zjawisk fizycznych, biologicznych, technicznych, ekonomicznych i finansowych. Buduje modele matematyczne opisujące rozważany problem, dokonuje wyboru odpowiedniego oprogramowania matematycznego w procesie rozwiązywania postawionego problemu oraz przeprowadza analizę niezbędną do oceny możliwości i ograniczeń danego podejścia. Korzysta z zaawansowanych technik i metod analizy i eksploracji danych, technik uczenia maszynowego, sieci neuronowych i wykorzystuje je do rozwiązywania praktycznych problemów nauk ścisłych, inżynieryjnych i ekonomicznych. Jest przygotowany do podjęcia pracy w podmiotach sektora bankowego, ubezpieczeniowego, z branży IT oraz w przedsiębiorstwach wykorzystujących metody zarządzania opartych na danych, jak również w zespołach interdyscyplinarnych, stosując swoją wiedzę w problemach na pograniczu matematyki i informatyki oraz nauk przyrodniczych, technicznych i społecznych. Po ukończeniu zakresu nauczanie matematyki i informatyki może podjąć pracę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej jako nauczyciel matematyki i informatyki, uzyskując podczas studiów stosowne kwalifikacje zgodne ze standardami do wykonywania zawodu nauczyciela. Jest osobą wszechstronnie przygotowaną do kompleksowej realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, która w procesie nauczania wykorzystuje wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, a także nowoczesne narzędzia i programy informatyczne, dostosowując umiejętności do stale zmieniających się warunków nauczania.
Kształcenie na kierunku Matematyka jest realizowane w zakresie: Modelowanie matematyczne i analiza danych oraz Nauczanie matematyki i informatyki. Wybór zakresu studiów następuje podczas rekrutacji.
O przyjęcie na zakres nauczanie matematyki i informatyki mogą ubiegać się wyłącznie osoby mające potwierdzone uprawnienia do nauczania matematyki lub matematyki i informatyki w szkole podstawowej.
Modelowanie matematyczne i analiza danych
Absolwenci studiów I stopnia o innym zakresie oraz innych kierunków ustalonych przez Radę Wydziału Matematyki i Informatyki, mogą podjąć studia drugiego stopnia w zakresie Modelowanie matematyczne i analiza danych. Studenci będą zobowiązani do uzupełnienia ewentualnych różnic programowych.
Studenci Modelowania matematycznego i analizy danych odbywają praktykę 4-tygodniową (160 godzin) w pełnym wymiarze czasu pracy (5 dni w tygodniu po 8 godzin) po zakończeniu zajęć w II semestrze. Liczba godzin, punktów ECTS i czas trwania praktyk są zgodne z zarządzeniem nr 54/2021 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 11 maja 2021 r. w sprawie praktyk studenckich.
Nauczanie matematyki i informatyki
Studenci Nauczania matematyki i informatyki odbywają: Praktykę psychologiczno-pedagogiczną II, Praktykę przedmiotowo-metodyczną (pedagogiczną hospitacyjno-uczestniczącą z matematyki II, Praktykę przedmiotowo-metodyczą (pedagogiczną ciągłą z matematyki II), Praktykę przedmiotowo-metodyczną (pedagogiczną hospitacyjno-uczestniczącą z informatyki II), Praktykę przedmiotowo-metodyczą (pedagogiczną ciągłą z informatyki II).
Absolwenci studiów w zakresie Nauczanie matematyki i informatyki mają prawo do nauczania matematyki i informatyki w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zgodnie z Rozporządzeniem MNiSzW z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Wszystkich studentów kierunku Matematyka na WMiI UWM obowiązują Wzorcowe efekty kształcenia dla kierunku studiów Matematyka ustalone przez MNiSzW w Rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2011 r. w sprawie wzorcowych efektów kształcenia. Studentów Nauczania matematyki obowiązuje ponadto Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Lista wzorcowych efektów kierunkowych w tym zakresie studiów (z podziałem na wiedzę, umiejętności i kompetencje) została rozszerzona tak, że wszystkie efekty umieszczone w Standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (ogólne i szczegółowe), są pokryte efektami kierunkowymi.
Przy naborze kandydatów na studia II stopnia na kierunek Matematyka uwzględnia się założenia Procesu Bolońskiego dotyczące odrębności studiów na obu stopniach kształcenia.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia – magisterskie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub dyplomu studiów magisterskich na kierunku matematyka lub pokrewnym, w szczególności:
- astronomia
- automatyka i robotyka
- edukacja techniczno-informatyczna
- ekonomia
- elektronika i telekomunikacja
- finanse i rachunkowość
- fizyka
- fizyka techniczna
- geodezja i kartografia
- informatyka
- informatyka i ekonometria
- matematyka
- mechatronika
- nawigacja.
W przypadku ukończenia innego kierunku studiów, możliwość przystąpienia do rekrutacji należy uzgodnić z prodziekanem ds. studenckich.
O przyjęcie na zakres Nauczanie matematyki i informatyki mogą ubiegać się wyłącznie osoby mające potwierdzone uprawnienia do nauczania matematyki lub matematyki i informatyki w szkole podstawowej.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów: pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich oraz legitymowanie się tytułem zawodowym licencjata, inżyniera lub magistra inżyniera.
Głównym kryterium kwalifikacji jest ranking ostatecznego wyniku studiów (bez wyrównania do pełnej oceny) w ramach określonego limitu miejsc.
Dodatkowe informacje
Miejsce składania dokumentów: Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B.
Infolinia – Telefon informacyjny dotyczących rekrutacji na studia 89 524 50 80
Zespół Rekrutacyjny na Wydziale: 89 524-61-30, 89-524-59-70, 89 524-60-01
UWAGA! Aby uczestniczyć w postępowaniu kwalifikacyjnym należy dokonać opłaty rekrutacyjnej w kwocie 85 PLN za każdy kierunek, na który kandydat dokonał rejestracji. Dokonując opłaty należy na stosownym dowodzie wpłaty lub przelewu wpisać nazwę konta i numer rachunku oraz umieścić dopisek „Rekrutacja 2024/2025” oraz podać kierunek studiów. Wpłaty przypisywane są do kierunków zgodnie z kolejnością zapisywania się. Brak wpłaty lub zbyt niska kwota oznacza, że kwalifikacja nie będzie przeprowadzona.
Opłata musi być wpłacona przez Kandydata na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów- irk.uwm.edu.pl). Zalecamy wnoszenie opłat przez przelewy internetowe.
Opłata nanoszona jest do systemu IRK po przekazaniu jej na konto UWM przez bank wnoszącego opłatę (w ciagu 1-2 dni).
(WAŻNE! każdy kandydat posiada inny numer konta do wpłat!)
Opłaty rekrutacyjne: https://uwm.edu.pl/kandydaci/oplata-rekrutacyjna
Terminy rekrutacji: https://uwm.edu.pl/kandydaci/terminy-rekrutacji