Code | 31_SMU_EAWZSM |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Arts |
Field of studies | Music Education |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second level |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 10 |
Duration | 4 semestry |
Recruitment committee address | Biblioteka Uniwersytecka, ul. M. Oczapowskiego 12B Punkt przyjmowania dokumentów czynny w godzinach od 9:00 do 15:00 w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji. INFOLINIA 89 524-50-80 w godzinach od 9:00 do 15:00 w okresie przyjmowania dokumentów |
Required document | |
Ask a question |
EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUKI MUZYCZNEJ – OPIS KIERUNKU
Po I semestrze studiów drugiego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej studenci mają możliwość wyboru zakresu: Muzyki estradowej lub Edukacji muzycznej szkolnej.
Wśród przedmiotów kształcenia w zakresie Muzyki estradowej znajdują się m.in. dyrygowanie, interpretacja utworu wokalnego, ruch sceniczny, propedeutyka kompozycji i aranżacji, propedeutyka produkcji muzycznej, podstawy realizacji dźwięku, instrumenty elektroniczne, technologie cyfrowe w muzyce, zespoły muzyki rozrywkowej (pop, rock, R&B, jazzband), instrumenty estradowe, instrumenty wirtualne i cyfrowe, praca z mikrofonem, podstawy realizacji nagrań, realizacja dzieła scenicznego, style muzyki rozrywkowej, historia kultury, promocja i marketing dóbr kultury, zespoły muzyczne z metodyką.
Wśród przedmiotów kształcenia w zakresie Edukacji muzycznej szkolnej znajdują się m.in. psychologia, pedagogika, dydaktyka przedmiotu "muzyka", podstawy dydaktyki, zespoły muzyczne z metodyką, dyrygowanie, interpretacja utworu wokalnego, propedeutyka kompozycji i aranżacji, zespół instrumentów szkolnych Orffa, metodyka muzyki, organizacja projektu artystycznego, promocja i marketing dóbr kultury.
Kadrę dydaktyczną Instytutu Muzyki stanowią wysoko kwalifikowani nauczyciele akademiccy, w tym znani artyści i pedagodzy różnych specjalności.
Kwalifikacje absolwenta
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra i posiada kwalifikacje zgodne z ukończonymi zakresami:
- prowadzenia zespołów wokalnych, instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych w amatorskim i zawodowym ruchu muzycznym,
- prowadzenia działalności muzycznej w instytucjach kultury i mediach,
- animacji kultury muzycznej w społecznościach lokalnych,
- działalności związanej z organizacją festiwali, konkursów i imprez muzycznych.
- prowadzenia zajęć umuzykalniających w przedszkolach i placówkach pozaszkolnych
- po ukończeniu zakresu edukacja muzyczna szkolna dodatkowo uzyskuje kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela muzyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Obszary zatrudnienia absolwentów
Wszelkie instytucje prowadzące działalność w zakresie upowszechniania kultury muzycznej oraz przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie.
PROCEDURA REKRUTACYJNA 2024/2025
II tura/ III tura
OPŁATA REKRUTACYJNA
Aby uczestniczyć w postępowaniu kwalifikacyjnym należy dokonać opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł do 16.09.2024 r. (II tura), do 24.09.2024 r. (III tura). O uznaniu opłaty decyduje data jej wpływu na konto UWM. Opłatę rekrutacyjną należy wnieść na indywidualne dla każdego kandydata konto wskazane w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Brak wpłaty oznacza, że kwalifikacja nie będzie przeprowadzona.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku studiów: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Dyrygentura, Kompozycja i teoria muzyki, Jazz i muzyka estradowa, Instrumentalistyka,Muzyka w przestrzeni publicznej, Muzyka kościelna.
Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej postępowanie kwalifikacyjne przebiega dwuetapowo i obejmuje w pierwszym etapie rozmowę kwalifikacyjną (odpowiedź na trzy losowo wybrane zagadnienia z obszaru historii muzyki kultury i edukacji muzycznej) oraz w drugim etapie ranking ostatecznego wyniku studiów bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonej liczby miejsc.
Do drugiego etapu tj. do rankingu ostatecznego wyniku studiów, przystępują wyłącznie kandydaci, którzy uzyskają zaliczenie pierwszego etapu.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia, zakresu Edukacja muzyczna szkolna jest ukończenie studiów I stopnia, w programie których był realizowany standard kształcenia nauczycielskiego.
Kandydaci na studia II stopnia zobowiązani są dostarczyć Komisji Rekrutacyjnej zaświadczenie o wyniku ukończonych studiów (wg wzoru określonego przez UWM) od 05.09. do 16.09.2024 r. do godz. 15.00 (II tura), od 19.09. do 24.09.2024 r. do godz. 15.00 (III tura).
Dodatkowe informacje
Kandydaci na studia drugiego stopnia, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na innym kierunku studiów niż podane w zasadach kwalifikacji, mogą wziąć udział w rekrutacji, jeśli w wyniku ukończonych dotychczasowych studiów osiągnęli następującą wiedzę, umiejętności i kompetencje:
- umiejętność gry na fortepianie i dowolnie wybranym instrumencie,
- ogólną znajomość literatury muzycznej,
- wiedzę z zakresu rozwoju tradycji muzycznych w ujęciu historycznym i związaną z nim literaturą,
- umiejętność definiowania elementów dzieła muzycznego i wskazywania relacji zachodzących pomiędzy nimi,
- umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy o harmonii,
- umiejętność rozpoznawania, zapamiętywania i odtwarzania materiału muzycznego,
- umiejętność odczytywania oraz przekazania zapisu muzycznego.
KONTAKT DO ZESPOŁU REKRUTACYJNEGO
mgr Julia Michalak – Koordynator Zespołu Rekrutacjyjnego: julia.michalak@uwm.edu.pl
mgr Ewa Zuba – Członek Zespołu Rekrutacyjnego: ewa.zuba@uwm.edu.pl
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia (zawodowych) na kierunku studiów: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Dyrygentura, Kompozycja i teoria muzyki, Jazz i muzyka estradowa, Instrumentalistyka, Muzyka w przestrzeni publicznej, Muzyka kościelna
Kryterium kwalifikacji kandydatów na studia drugiego stopnia jest ranking ostatecznego wyniku studiów bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonej liczby miejsc.
Link do wzoru zaświaczenia: https://uwm.edu.pl/kandydaci/dokumenty
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą
1. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy.
2. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia (zawodowych) na kierunku studiów: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Dyrygentura, Kompozycja i teoria muzyki, Jazz i muzyka estradowa, Instrumentalistyka, Muzyka w przestrzeni publicznej, Muzyka kościelna
3. Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych (z dyplomów wymienionych w pkt. 1.) nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z 2 przedmiotów: język polski i historia oraz do rozmowy kwalifikacyjnej (odpowiedź na trzy losowo wybrane zagadnienia z obszaru historii muzyki kultury i edukacji muzycznej)
4. Egzaminy z języka polskiego i z historii oceniane są w skali 2-5. Egzamin zostaje uznany za pozytywny w przypadku, gdy kandydat uzyska z obu przedmiotów oceny co najmniej dostateczne. Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną 5,0 (bardzo dobry) - język kraju, w którym kandydat ukończył studia. Uzyskana średnia ocen kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów.
5. Egzaminy ustne dla kandydatów posiadających dyplomy ukończenia studiów uzyskane za granicą odbędą się dnia 17.09.2024 r. o godz. 9.00 (II tura), dnia 17.09.2024 r. o godz. 9.00 (III tura). Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie sie dnia 17.09.2024 r. od godz. 10.30 (II tura), dnia 25.09.2024 r. od godz. 10.30 (III tura)