Code | 52_NMU_BW |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Law and Administration |
Field of studies | Internal Security |
Form of studies | Part-time |
Level of education | Second level |
Educational profile | practical |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 30 |
Duration | 4 semestry |
Recruitment committee address | Wydział Prawa i Administracji ul. Dybowskiego 13/p. E0.03 10-723 Olsztyn tel. 89 524 64 26 email: wpia-rekrutacja@uwm.edu.pl |
Office opening hours | 8:00-15:00 |
WWW address | http://www.wpia.uwm.edu.pl |
Required document | |
Ask a question |
Studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne II stopnia wpisują się w misję Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – rozwoju twórczego myślenia, nauczania z poszanowaniem tradycyjnych wartości akademickich dotyczących humanizmu, tolerancji, wolności, poszukiwania prawdy i respektowania norm etycznych. Kształcenie służy pomnażaniu kapitału intelektualnego przekuwającego się na rozwój regionu i kraju.
Oferta dydaktyczna na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne pozostaje w ścisłym związku z zapotrzebowaniem lokalnego, krajowego, a także globalnego rynku pracy. Atrakcyjność kierunku wynika z jego uniwersalności, przekładającej się na możliwości późniejszego zatrudnienia oraz dostosowania programu studiów do zmieniającej się rzeczywistości poprzez wprowadzenie przedmiotów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa europejskiego.
Celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne studia II stopnia jest zdobycie przez studenta poszerzonej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, mechanizmów zarządzania i funkcjonowania. Przygotowanie studentów do samodzielnej działalności zawodowej w strukturach administracji państwowej, samorządowej w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zapoznanie studentów z funkcjonowaniem, strukturą, zadaniami Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Przekazanie studentom wiedzy o polskich i unijnych regulacjach prawnych dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Zaznajomienie z realnymi i potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa wewnętrznego w ujęciu krajowym i regionalnym. Przedstawienie zaawansowanych metod diagnozowania, zapobiegania, zwalczania zagrożeń ładu i porządku wewnętrznego. Zapoznanie z mechanizmami funkcjonowania i strukturą zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Przygotowanie studenta do kierowania zespołami ludzkimi, zbierania, hierarchizowania, przetwarzania i przekazywania informacji. Przysposobienie studentów do edukacji przez całe życie.
Studenci nabywają ponadto wiedzę z obszaru zasad ustroju politycznego państwa, historii myśli ustrojowo-administracyjnej, socjologiczno-ekonomicznej, co stanowi konieczne uzupełnienie wiedzy z zakresu nauk o bezpieczeństwie. Ważne miejsce zajmuje zapoznanie studentów z zasadami etyki, kształtowanie postaw aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, wykształcenie umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, uwrażliwia na problemy pojawiające się w sferze bezpieczeństwa. Cel, o którym mowa powyżej, realizowany jest poprzez obowiązkowe przedmioty kursowe oraz przedmioty specjalizacyjne.
Integralnym elementem kształcenia jest rozwój osobowy studentów: rozwijanie zdolności poznawczych, umiejętności logicznego myślenia oraz formułowania trafnych ocen. Studia motywują do poszerzania zakresu własnych zainteresowań poznawczych i społecznych oraz kształtują potrzebę samodoskonalenia.
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne studia II stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra. Studia przygotowują do podjęcia pracy w sferze publicznej i prywatnej. Absolwenci mogą podjąć pracę w strukturze administracji publicznej, samorządowej, w instytucjach państwowych, a także w obszarze gospodarki jako pracownik administracji państwowej i samorządowej w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej; jako kandydat do służby w instytucjach państwowych o charakterze mundurowym: Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna i inne.
Maja też możliwość rozwijania własnej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób, obiektów i ochrony tajemnicy.
Absolwenci studiów drugiego stopnia nabywają nowych umiejętności w zakresie wykorzystywania nowoczesnych systemów zarządzania, kierowania organizacją z perspektywy strategicznej uwzględniającej dynamikę zmian otoczenia oraz aspekty polityczno-prawne, ekonomiczne, socjo-kulturowe i technologiczne, jak również w dziedzinach związanych z ochroną ludności i obrony cywilnej czy zadań i kompetencji administracji publicznej.
Mogą też również podjąć dalsze kształcenie na studiach podyplomowych i doktoranckich.
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie uzupełniające jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na tym samym lub innym kierunku studiów. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia zobowiązani są przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE OSTATECZNY WYNIK STUDIÓW do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00. Dodakowo prosimy o wgranie posiadanego zaświadczenia w IRK w zakładce Wykształcenie.
ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE OSTATECZNY WYNIK STUDIÓW DLA ABSOLWENTOW UWM (do pobrania w dziekanacie)
ZAŚWIADCZENIE DO POBRANIA DLA KANDYDATÓW NA STUDIA II STOPNIA - [otwórz pdf]
Absolwentowi szkoły wyższej, w której obowiązuje skala ocen z najwyższą oceną 5,50 lub 6,00 - w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się wynik studiów przeliczony wg zasady:
1) przy skali ocen z najwyższą oceną 5,50 - wynik studiów dzieli się przez współczynnik 1,1,
2) przy skali ocen z najwyższą oceną 6,00 - wynik studiów dzieli się przez współczynnik 1,2.
Zakres kierunków studiów, po którym absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na dany kierunek kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji kandydata oraz zasad rekrutacji określa Rada Dziekańska, a głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.
Studenci posiadający dyplom licencjata lub magistra spoza dziedzin nauk prawnych zobowiązani są zrealizowac blok zajęć wyrównawczych obejmujących podstawową wiedzę z zakresu nauk prawnych.
Zasady kwalifikacji kandydatów posiadających dyplom uzyskany za granicą
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy.
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą, ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia zobowiązani są przedstawić do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00.
- Kserokopia dyplomu uzyskanego poza granicami RP, uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach wyższego poziomu w kraju jego wydania, zgodnie z zapisami art. 191a ust. 3 i 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym lub uprawniający do kontynuacji kształcenia na podstawie umowy międzynarodowej, lub uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi w drodze nostryfikacji wraz z tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu na język polski.
- Poświadczenie dyplomu uzyskanego poza granicami RP w formie legalizacji lub apostille wraz z tłumaczeniem przysięgłym tego dokumentu na język polski;
- Kserokopia dokumentu potwierdzającego uprawnienia do podejmowania i odbywania studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich (należy okazać oryginał do wglądu).
- Kserokopia strony ze zdjęciem z ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata (należy okazać oryginał do wglądu).
Dokumenty należy dostarczyć do Punktu Obsługi Kandydata w terminie rejestracji w IRK. Dodatkowo zalecamy wgranie posiadanych dokumentów w IRK w zakładce Wykształcenie.
Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego z dwóch przedmiotów: geografia oraz historia lub wiedza o społeczeństwie.
Egzamin ustny dla kandydatów posiadających dyplom uzyskany za granicą odbędzie się w dniu 17 września 2024 r. o godz. 9.00 w Dziekanacie Wydziału Prawa i Administracji, ul. Dybowskiego 13, pok. E0.03. O terminie egzaminu kandydat zostanie poinformowany telefonicznie oraz mailowo.
Rekrutacja dla kandydatów obcokrajowców
Informacje na temat rekrutacji cudzoziemców: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy
Czesne
2520 za semestr
Opłata rekrutacyjna
Opłata-rekrutacyjna wynosi 85 zł
Opłata jest wnoszona przez Kandydata na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów). Zaleca się wnoszenie opłat przez przelewy internetowe. Opłata księgowana jest do systemu IRK po przekazaniu jej na konto UWM przez bank wnoszącego opłatę (w ciągu 2-3 dni roboczych).
Kontakt do Wydziałowego Zespołu Rekrutacyjnego
Wydziałowy Zespół Rekrutacyjny WPiA UWM w Olsztynie
Tel. 89 524-64-26
e-mail: prawo-wpia@uwm.edu.pl
Godziny pracy: 8.00 - 15:00 (od poniedziałku do piątku)