• log in
  • create an account

Recruitment for studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

German Philology - second-cycle, full-time

Details
Code 95_SMU_FG
Organizational unit Faculty of Humanities
Field of studies Filologia germańska
Form of studies Full-time
Level of education Second level
Educational profile academic
Admission limit 16
Duration 4 semestry
Recruitment committee address Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B 10-719 Olsztyn tel. 89 524-50-80, https://uwm.edu.pl/kandydaci/kontakt-dla-kandydatow
Office opening hours 9.00-15.00
WWW address http://www.uwm.edu.pl/human
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Opis kierunku

Studia II stopnia na kierunku filologia germańska skierowane są do osób lubiących uczyć się języka niemieckiego, interesujących się językiem i kulturą krajów niemieckojęzycznych i chcących w przyszłości pracować jako tłumacze języka niemieckiego. Przygotowujemy do pracy wszędzie tam, gdzie wymagana jest zaawansowana znajomość języka niemieckiego oraz specjalistyczna wiedza z zakresu kultury krajów obszaru niemieckojęzycznego i komunikacji interkulturowej. Nasi absolwenci pracują w szeroko pojętym biznesie: w turystyce, hotelarstwie, biurach podróży i tłumaczeniowych, urzędach państwowych, krajowych i międzynarodowych instytucjach kultury, fundacjach, redakcjach mediów wszystkich rodzajów, wydawnictwach, w sektorze usług, instytucjach krajowych i międzynarodowych. Uczymy różnych rodzajów technik tłumaczeniowych i przygotowujemy do pracy jako tłumacz. Nasi studenci uzyskują gruntowną wiedzę do tego, aby po studiach przystąpić do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego.

Studia nie są ograniczone wiekiem kandydata.

 

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent posiada pogłębioną, specjalistyczną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, a także elementów historii krajów niemieckiego obszaru językowego; rozumie i potrafi analizować zjawiska zachodzące w tych dyscyplinach naukowych. Studia filologiczne wdrażają studenta do samodzielnego wyszukiwania informacji i korzystania z różnych źródeł oraz przygotowywania prac naukowych w języku niemieckim. Absolwent legitymuje się kompetencjami językowymi na poziomie C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające wykonywanie wszelkiego rodzaju zadań tłumaczeniowych z języka polskiego na język niemiecki oraz z języka niemieckiego na język polski; posługuje się bogatym słownictwem fachowym z zakresu biznesu, medycyny, turystyki i dziedzictwa narodowego. Absolwent może rozpocząć działalność zawodową w dziedzinach wymagających bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego oraz orientacji w kulturze, realiach i stosunkach polityczno-społecznych krajów niemieckiego obszaru językowego; może pracować w przedsiębiorstwach usługowo-handlowych współpracujących z partnerami z krajów niemieckojęzycznych, w biurach tłumaczeniowych, urzędach państwowych, oraz krajowych i międzynarodowych instytucjach kultury, fundacjach, redakcjach mediów wszystkich rodzajów, wydawnictwach, a także w turystyce i sektorze usług – wszędzie tam, gdzie należy wykazać się umiejętnością formułowania tekstu pisanego i mówionego, redakcji tekstu i jego interpretacji na specjalistycznym poziomie. Nabyte umiejętności umożliwią pracę we wszelkich instytucjach krajowych i międzynarodowych, wymagających zaawansowanej znajomości języka niemieckiego oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu kultury krajów obszaru niemieckojęzycznego i komunikacji interkulturowej.

Powody, dla których warto studiować filologię germańską na UWM:

  • bogata oferta kształcenia (duża liczba godzin praktycznej nauki języka niemieckiego) wraz z gwarancją szybkiego i efektywnego rozwoju sprawności językowych
  • wykwalifikowana i doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna
  • niemiecki native speaker, nasz lektor DAAD
  • programy mobilności studentów (studia za granicą – program Erasmus+, DAAD; studia w innych ośrodkach krajowych – program MOST, staże w Niemczech, wewnętrzne stypendia dla najlepszych studentów germanistyki)
  • udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych, kursy językowe w Niemczech, wymiana studencka
  • Koło Naukowe Młodych Germanistów, Studenckie koło translatorskie PL-DE oraz studenckie konferencje naukowe
  • nagroda im. Georga i Marii Dietrichów za najlepszą pracę dyplomową i magisterską
  • wieczory autorskie z pisarzami i pisarkami niemieckojęzycznymi
  • spotkania, wykłady, seminaria i warsztaty z gośćmi z wiodących zagranicznych uczelni
  • ciekawe projekty i akcje charytatywne (np. Jarmark Bożonarodzeniowy)
  • Centrum Egzaminacyjne Instytutu Goethego przy UWM w Olsztynie.
  • stypendia semestralne dla dwóch wyróżniających się studentów 1 roku studiów drugiego stopnia (magisterskich) z możliwością przedłużenia na kolejny semestr ufundowane przez Fundację Georga i Marii Dietrichów z Offenburga (stypendium przyznawane po pierwszym semestrze studiów).

 

Kryteria kwalifikacji

Warunki ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie:

- posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego na kierunku filologia germańska

- Certyfikat C1 biegłości Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy z języka niemieckiego

- absolwenci studiów germanistycznych i pokrewnych (np. lingwistyki, filologia germańska w zakresie nauczania języka).

Głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.

Kandydaci na studia II stopnia zobowiązani są załączyć skan zaświadczenia o wyniku studiów na swoim koncie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji do 16 września 2024 do godz. 15:00 (II Tura) i do 24 2rześnia 2024 do ggodz. 15:00 (III Tura).

 Link do wzoru zaświaczenia: https://uwm.edu.pl/kandydaci/dokumenty

 Dokumenty uzyskane za granicą 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej Uchwała w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na I rok studiów wyższych na rok akademicki 2024/2025.

Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych, z dyplomów ukończenia studiów wyższych za granicą, nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów, w przypadku filologii germańskiej:  języka polskiego i języka niemieckiego. Egzamin odbędzie się zgodnie z harmonogramem rekrutacji.


https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU