Kod | SP1932N |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Społecznych |
Kierunek studiów | Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne) |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Podyplomowe |
Czas trwania | 4 semestry |
Adres komisji rekrutacyjnej | Wydział Nauk Społecznych Instytut Nauk Pedagogicznych ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn |
Godziny otwarcia sekretariatu | 7.00-15.00 |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Przygotowanie do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny
Forma studiów podyplomowych: studia niestacjonarne, w ramach zjazdów (piątek, sobota, niedziela) w trybie hybrydowym, tj. zajęcia w uczelni (Wydział Nauk Społecznych, Olsztyn, ul. Dybowskiego 13), zajęcia zdalne (on-line), praktyki zawodowe
Czas trwania: 4 semestry
Wysokość czesnego: studia finansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej
Liczba godzin dydaktycznych: 1065 godzin, w tym 825 godzin kształcenia kierunkowego oraz 240 godzin praktyk zawodowych
ECTS: 90
Charakterystyka studiów podyplomowych
Studia podyplomowe w zakresie Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne) przygotowują do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny. Realizowane są zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 453)
Efekty uczenia się
Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do pełnienia roli specjalisty wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny we wszystkich rodzajach placówek zajmujących się udzielaniem pomocy dzieciom z zaburzeniami neurorozwojowymi, sensorycznymi, emocjonalnymi, behawioralnymi lub nieprawidłowo kształtującą się osobowością i ich rodzinom.
Sylwetka absolwenta
Słuchacze studiów podyplomowych zdobędą kwalifikację do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w podmiotach prowadzących WWR oraz instytucjach koordynujących WWR na poziomie powiatu.
Osoba mająca kwalifikacje do pracy w zakresie nowego modelu wczesnego wspomagania rozwoju i wsparcia rodziny, zgodnie z podstawowym wykształceniem kierunkowym uzyskanym w ramach studiów wyższych oraz kompetencjami w ramach ukończonych studiów podyplomowych, może podjąć zatrudnienie na stanowisku specjalisty wczesnego wspomagania rozwoju i wsparcia rodziny w:
- Centrach Dziecka i Rodziny (placówki systemu oświaty, które zgodnie z projektowanymi zmianami będą koordynować wsparcie w ramach nowego modelu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny w zakresie wsparcia terapeutycznego i środowiskowego i zastąpią w tej roli wiodące ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze),
- zespołach WWR w jednostkach systemu oświaty realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcie rodziny (obecne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze),
- ośrodkach wczesnej interwencji,
- Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą[1],
- w jednostkach pomocy społecznej.
Warunki/zasady kwalifikacji
Adresatami studiów podyplomowych są pedagodzy specjalni, pedagodzy, nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, logopedzi posiadający przygotowanie pedagogiczne (nauczycielskie).
Od Kandydata/Kandydatki ubiegającego się/ubiegającej się o przyjęcie na studia podyplomowe w zakresie Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne) wymaga się posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych (kwalifikacja pełna co najmniej na poziomie 6 uzyskana w systemie szkolnictwa wyższego i nauki - art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.).
Kandydat/Kandydatka rejestruje się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK UWM) i dołącza skany lub zdjęcia wymaganych dokumentów, a następnie składa (osobiście lub listownie) w sekretariacie studiów podyplomowych dokumenty:
- podpisane podanie o przyjęcie na studia wraz z kwestionariuszem osobowym wygenerowanym w systemie irk.uwm.edu.pl;
- klauzulę RODO dla słuchaczy studiów podyplomowych;
- odpis lub poświadczoną kserokopię dyplomu ukończenia studiów magisterskich z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, logopedii oraz przygotowanie pedagogiczne (nauczycielskie);
- informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 17 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego;
- informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie analizy dołączonych w IRK skanów lub zdjęć dokumentów.
Przyjęcie na studia nastąpi w momencie dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów (w wersji papierowej) do Sekretariatu Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji, ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33.
Wysokość czesnego
Studia są finansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnik nie ponosi kosztów za kształcenie na studiach podyplomowych Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (studia kwalifikacyjne).
Organizacja toku studiów podyplomowych
Studia podyplomowe realizowane są w formie studiów niestacjonarnych. Trwają cztery semestry, a zajęcia w kolejnych semestrach realizowane są przy wykorzystaniu platformy zdalnego nauczania oraz stacjonarnie w budynkach UWM w systemie weekendowych zjazdów:
semestr I: piątki, soboty i niedziele;
semestr II: soboty i niedziele oraz zjazd tygodniowy (przełom czerwca i lipca);
semestr III: piątki, soboty i niedziele (trzy zjazdy), pozostałe zjazdy soboty i niedziele;
semestr IV: soboty i niedziele.
Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa
Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie przez Słuchacza/Słuchaczkę w określonym terminie wszystkich zaliczeń i egzaminów przewidzianych programem studiów.
Kierownik studiów podyplomowych
dr hab. Beata Antoszewska, prof. UWM
Sekretarz studiów podyplomowych
mgr Magdalena Jaworowska-Walczak
Kontakt
Sekretariat studiów: ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33
mgr Magdalena Jaworowska-Walczak, tel. (89) 524-62-29, e-mail: magdalena.walczak@uwm.edu.pl
dr hab. Beata Antoszewska, prof. UWM, tel. (89) 524 62 29, e-mail: beata.antoszewska@uwm.edu.pl
[1] Planowane do utworzenia przy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
.