Kod | 6800-SMU-LG |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Humanistyczny |
Kierunek studiów | Logopedia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 4 semestry |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B 10-719 Olsztyn tel. 89 524-50-80, https://uwm.edu.pl/kandydaci/kontakt-dla-kandydatow |
Godziny otwarcia sekretariatu | 9.00-15.00 |
Adres WWW | http://wh.uwm.edu.pl/instytut-jezykoznawstwa/struktura-instytutu/katedra-jezyka-polskiego-i-logopedii |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Logopedia to kierunek o charakterze interdyscyplinarnym, łączącym wiedzę z zakresu językoznawstwa, medycyny, psychologii, pedagogiki i sztuki. Na UWM powstał jako wynik współpracy trzech Wydziałów: Humanistycznego, Medycznego (obecnie Wydziału Lekarskiego i Szkoły Zdrowia Publicznego UWM) oraz Nauk Społecznych. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Lekarskiego, Szkoły Zdrowia Publicznego, Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.
Dlaczego warto studiować logopedię na UWM?
- Jest to jedyna w naszym regionie tego typu oferta magisterskich studiów logopedycznych, która pozwala na uzyskanie nowoczesnej wiedzy i umiejętności logopedycznych oraz kształci kadrę specjalistów i profesjonalistów z tytułem licencjata i magistra w zakresie logopedii.
- Studia są ciekawe i mają charakter interdyscyplinarny, uwzględniający kształcenie z zakresu językoznawstwa, medycyny, pedagogiki i psychologii oraz wiedzę stricte logopedyczną. Zajęcia prowadzą znakomici nauczyciele akademiccy z Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Lekarskiego, Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, a także doświadczeni logopedzi posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy i dodatkowe specjalizacje, m. in. z neurologopedii, wczesnej interwencji logopedycznej, logopedii klinicznej, logopedii medialnej i artystycznej.
- Dysponujemy odpowiednią bazą dydaktyczną, m. in. urządziliśmy nowoczesny i dobrze wyposażony gabinet logopedyczny z lustrem weneckim, umożliwiający studentom obserwację w trakcie zajęć diagnozy i terapii logopedycznej, jak również samodzielne podejmowanie oddziaływań logopedycznych pod kierunkiem zawodowego logopedy.
- Studiując logopedię można dodatkowo rozwijać swe zainteresowania. Przy kierunku prowadzona jest Studencka Poradnia Logopedyczna UWM, działają dwa koła naukowe: Salve verbum oraz Laboratorium logopedyczne, a także Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Organizowane są wykłady otwarte, szkolenia oraz inne wydarzenia, rozwijające praktyczne umiejętności składające się na warsztat zawodowy logopedy.
Co warto wiedzieć o zawodzie logopedy?
Logopedzi zajmują się zaburzeniami mowy, języka i komunikacji, profilaktyką i stymulacją prawidłowego rozwoju językowego oraz usprawnianiem porozumiewania się. Pierwszych diagnoz i korekt nieprawidłowości mogą dokonywać już na oddziałach noworodkowych i niemowlęcych oraz w żłobkach. W okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, oprócz diagnozy i korekt powstałych już wad, logopedzi podejmują działania profilaktyczne i wspomagające rozwój kompetencji językowych dzieci. Zajmują się nie tylko usprawnianiem wymawiania głosek i wyrazów, ale również pracują nad poprawą kompetencji leksykalno-gramatycznych i komunikacyjnych. Przeciwdziałają trudnościom w nauce czytania i pisania. Pomagają osobom jąkającym się. Oprócz pracy z dziećmi, logopedzi usprawniają kompetencje językowe i komunikacyjne u osób w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami. Logopedzi udzielają pomocy nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Zajmują się nie tylko patologią mowy, ale również doskonaleniem mowy prawidłowo ukształtowanej, np. u osób uprawiających zawody wymagające rozwiniętych umiejętności posługiwania się głosem, takich jak: aktor, dziennikarz, prawnik, nauczyciel, polityk. Wszystkie wymienione wyżej obszary oddziaływań logopedycznych zostały uwzględnione w programie studiów logopedycznych na UWM.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent ma szczegółową wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów stanowiących fundament wykształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu logopedy. Analizuje zjawiska i procesy językowe w normie i patologii z wykorzystaniem nowoczesnej interdyscyplinarnej wiedzy lingwistycznej, medycznej, pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej. Dysponuje wiedzą i umiejętnościami w zakresie etiologii i patogenezy zaburzeń zdolności komunikacyjnych, ich rozpoznawania, zapobiegania oraz terapii, co pozwala mu na samodzielne rozwiązywanie problemów zawodowych. Posiada kompetencje do pracy w strukturach służby zdrowia i oświaty z osobami w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, w tym umie kompetentnie prowadzić zajęcia z osobami z powikłaną historią choroby, z zaburzeniami sprzężonymi, chorobami rzadkimi oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest przygotowany do kształtowania oraz korygowania emisji głosu oraz technik mówienia, a także doskonalenia mowy prawidłowej. Charakteryzuje go krytyczna i twórcza postawa w rozwiązywaniu problemów logopedycznych. Potrafi pracować w interdyscyplinarnym zespole, skupiającym profesjonalistów reprezentujących różne specjalności i zawody. Posługuje się językiem specjalistycznym z zakresu logopedii i dziedzin pokrewnych. Ma wpojoną potrzebę ustawicznego aktualizowania wiedzy oraz kształcenia umiejętności niezbędnych w zawodzie logopedy. Jest wrażliwy na potrzeby osób z zaburzeniami mowy, niepełnosprawnych i chorych. Posługuje się technologią informacyjną oraz wykorzystuje ją w procesie diagnostyczno-terapeutycznym i w organizacji życia zawodowego. Posiada kompetencje językowe na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Posługuje się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach działających w sferze komunikacji publicznej, kultury, edukacji, zdrowia, biznesu, nauki i administracji. Może znaleźć zatrudnienie w: placówkach oświatowych i poradniach psychologiczno-pedagogicznych (o ile zdobył przygotowanie pedagogiczne na wcześniejszych etapach edukacji), placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego oraz o charakterze zamkniętym (szpitale, kliniki, instytuty), w placówkach środowiskowych i terapeutycznych, w domach pomocy społecznej i w sanatoriach. Może być zatrudniony w placówkach prowadzących kształcenie w zakresie emisji głosu i technik mówienia, np. rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych, teatrach, domach kultury oraz innych ośrodkach zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem. Może również otworzyć własną prywatną praktykę logopedyczną.
Kryteria kwalifikacji
Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów studiów pierwszego stopnia.
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na określonych kierunkach. W przypadku logopedii - dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku logopedia lub kierunku z zakresem/specjalnością logopedyczną. Głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku, którego zakres obejmuje kształcenie nauczycieli, jest posiadanie uprawnień nauczycielskich.
Kandydaci na studia II stopnia zobowiązani są załączyć skan zaświadczenia o wyniku studiów na swoim koncie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji do dnia 22.07.2025 r. do godz. 15.00.
Link do wzoru zaświaczenia: https://uwm.edu.pl/kandydaci/dokumenty
Dokumenty uzyskane za granicą
Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy w Uchwale w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na I rok studiów wyższych na rok akademicki 2025/2026.
Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych, z dyplomów ukończenia studiów wyższych za granicą, nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów: biologii i (historii lub wiedzy o społeczeństwie). Egzamin odbędzie się zgodnie z harmonogramem rekrutacji.