Recruitment for post-graduate studies for the academic year 2025/2026 (winter semester, summer semester)

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Studia podyplomowe w zakresie Socjoterapii

Details
Code SP1927N
Organizational unit Faculty of Social Sciences
Field of studies Studia podyplomowe w zakresie Socjoterapia
Form of studies Part-time
Level of education After diploma
Admission limit 28
Duration 3 semesters
Recruitment committee address Wydział Nauk Społecznych
Instytut Nauk Pedagogicznych
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
Required document
  • Higher education
  Ask a question
Phase 1 (28.06.2025 00:00 – 19.09.2025 23:59)

Studia podyplomowe w zakresie Socjoterapii

 

Przygotowanie do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych

Forma studiów podyplomowych: studia niestacjonarne, w ramach zjazdów (sobota, niedziela) zajęcia realizowane w uczelni (Wydział Nauk Społecznych, Olsztyn, ul. Dybowskiego 13), praktyki zawodowe

Czas trwania: 3 semestry

Wysokość czesnego: 8.550, - zł

Liczba godzin dydaktycznych: 468 godzin, w tym 150 godzin praktyk zawodowych

ECTS: 40

 

Charakterystyka studiów podyplomowych

Studia podyplomowe w zakresie Socjoterapii mają charakter doskonalący, a ich celem jest przygotowanie do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych, wzmocnienie umiejętności pracy grupowej oraz współpracy z innymi specjalistami zaangażowanymi w działalność opiekuńczo-wychowawczą, pomocową i terapeutyczną.

 

Program studiów odpowiada Standardom Ogólnopolskiej Sekcji Socjoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zarówno w kwestii limitu godzin, jak i zakresu treści. Tym samym ukończenie studiów podyplomowych z zakresu Socjoterapii otwiera możliwość ubiegania się o certyfikat Socjoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (Uchwała Zarządu Głównego PTP z dnia 15 czerwca 2011 r. ze zmianą uchwaloną przez Zarząd Główny PTP 20 czerwca 2018 r.). Zgodnie ze wskazaniami PTP, w trakcie studiów słuchacz zyskuje wiedzę z zakresu: teoretycznych podstaw socjoterapii, podstawy pedagogiki i psychologii rozwojowej, podstaw psychologii ogólnej, mechanizmów uzależnień, struktury i organizacji systemu pomocy dziecku i rodzinie, faz rozwoju grupy i zjawisk w niej zachodzących oraz przyczyn i objawów zaburzeń zachowania u dzieci.

 

Absolwent wyposażony zostaje w umiejętności wykonania diagnozy socjoterapeutycznej, planowania i projektowania i realizacji działań o charakterze korekcyjnym w oparciu o znajomość procesu grupowego i metodykę pracy z grupą adresowanych do osób znajdują się w sytuacjach problemowych, stresowych, trudnych i kryzysowych (w tym z ofiarami przemocy, zachowań ryzykownych, z dziećmi przejawiającymi zachowania problemowe, zaburzenia zachowania czy zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi) z osobami ze środowisk zaniedbanych, niewydolnych życiowo, przewlekle chorych, bezrobotnymi, a także osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej np. (GOPS), Domów Opieki Społecznej czy przebywających w szpitalach. Absolwent zyskuje ponadto umiejętności swobodnego i adekwatnego komunikowania się zarówno z podopiecznymi/klientami, jak i innymi specjalistami oraz współpracy z zespołem. Dzięki uczestnictwu w czterdziestogodzinnym Treningu interpersonalnym (realizowanym podczas czterodniowego zjazdu) oraz Treningu pracy nad sobą zyska również wgląd w siebie, w tym we własne zasoby, ale i obszary wymagające wzmocnienia, umiejętność i gotowość do analizowania własnej pracy oraz świadomość swoich mocnych i słabych stron, a także gotowość do samorozwoju i doskonalenia zawodowego. Słuchacze w trakcie studiów uczestniczą także w praktykach, w ramach których realizują zajęcia socjoterapeutyczne w wybranej placówce według przygotowanego przez siebie programu. Opisu programu i rezultatów jego realizacji dokonują w ramach pracy podyplomowej. 

 

Efekty uczenia się

Umiejętności i wiedza zdobyte podczas studiów podyplomowych (po spełnieniu warunków określonych przez pracodawcę) umożliwiają podjęcie pracy: w świetlicach terapeutycznych, socjoterapeutycznych i środowiskowych jako socjoterapeuci, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w szkołach prowadząc zajęcia socjoterapii i profesjonalną profilaktykę, które są wpisane w zadania szkoły, w ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach resocjalizacji dzieci, młodzieży i dorosłych, zakładach poprawczych, zakładach karnych, placówkach opieki zastępczej, w Gminnych i Miejskich Ośrodkach Społecznych prowadząc zajęcia grupowe z osobami w trudnych sytuacjach życiowych, w Klubach i Centrach Integracji Społecznej w Domach Pomocy Społecznej i szpitalach.  

 

Absolwenci studiów z zakresu Socjoterapii (po spełnieniu warunków określonych przez pracodawcę) będą mieli też możliwość podjęcia pracy w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Szczegółowe kwalifikacje wymagane do zatrudnienia w tych placówkach reguluje Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (Dz. U. 2017 poz. 1606).

 

Warunki/zasady kwalifikacji

Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich. Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się w system IRK.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń w systemie IRK.

Kandydat/Kandydatka rejestruje się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK UWM) i dołącza skany lub zdjęcia wymaganych dokumentów, a następnie składa (osobiście lub listownie) w sekretariacie studiów podyplomowych dokumenty:

  • podpisane podanie o przyjęcie na studia wraz z kwestionariuszem osobowym wygenerowanym w systemie irk.uwm.edu.pl;
  • klauzulę RODO dla słuchaczy studiów podyplomowych;
  • odpis lub poświadczoną kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich;
  • informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (Dz.U. z 2024 r., poz. 17 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego;
  • informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie analizy dołączonych w IRK skanów lub zdjęć dokumentów.

Przyjęcie na studia nastąpi w momencie dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów (w wersji papierowej) do Sekretariatu Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji, ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33. 

 

Wysokość czesnego

8.550, - zł

Możliwość płatności w ratach.

 

Organizacja toku studiów podyplomowych

Zajęcia będą realizowane niestacjonarnie, w siedzibie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w formie sobotnio-niedzielnych zjazdów. Dodatkowo studenci uczestniczą w czterodniowym treningu interpersonalnym, który realizowany jest na początku studiów. Częstotliwość zjazdów: średnio co 2 tygodnie.

 

Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa

Obecność i aktywność na zajęciach, zaliczenie na ocenę wszystkich przedmiotów dydaktycznych i zaliczenie praktyki, napisanie pracy końcowej w ramach praktyki socjoterapeutycznej oraz zdanie egzaminu końcowego.

 

Dodatkowe informacje

Proponowane studia mogą też zostać potraktowane jako forma doskonalenia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych i pomocowych w takich zawodach jak: pedagog szkolny, wychowawca, nauczyciel, instruktor, kurator, psycholog, pracownik socjalny, terapeuta, katecheta, pracownik placówki interwencyjnej, dyrektor placówek i instytucji opiekuńczych, oświatowych i resocjalizacyjnych. 

 

Kierownik studiów podyplomowych

dr Joanna Frankowiak

 

Sekretarz studiów podyplomowych

mgr Magdalena Jaworowska-Walczak

 

Kontakt

Sekretariat studiów: ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33

mgr Magdalena Jaworowska-Walczak, tel. (89) 524-62-29, e-mail: magdalena.walczak@uwm.edu.pl

dr Joanna Frankowiak, tel. (89) 524 62 29, e-mail: joanna.frankowiak@uwm.edu.pl

 


.