Recruitment for post-graduate studies for the academic year 2025/2026 (winter semester, summer semester)

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Studia podyplomowe w zakresie Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne)

Details
Code SP1933N
Organizational unit Faculty of Social Sciences
Field of studies Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne)
Form of studies Part-time
Level of education After diploma
Duration 3 semesters
Recruitment committee address Wydział Nauk Społecznych
Instytut Nauk Pedagogicznych
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
Required document
  • Higher education
  Ask a question
Phase 1 (01.07.2025 00:00 – 30.09.2025 23:59)

Studia podyplomowe Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne)

 

Przygotowanie do nauczania przedmiotu Edukacja zdrowotna w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

Forma studiów podyplomowych: studia niestacjonarne, w ramach zjazdów (sobota, niedziela) w trybie hybrydowym, tj. zajęcia w uczelni (Wydział Nauk Społecznych, Olsztyn, ul. Dybowskiego 13), zajęcia zdalne (on-line), praktyki pedagogiczne

Czas trwania: 3 semestry

Wysokość czesnego: 6.900, - zł

Liczba godzin dydaktycznych: 400 godzin, w tym 90 godzin praktyk pedagogicznych w szkole podstawowej (50 godz.) i szkole ponadpodstawowej (40 godz.)

ECTS: 40

Charakterystyka studiów podyplomowych

Studia podyplomowe Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne) są przeznaczone dla nauczycieli i nadają kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu Edukacja zdrowotna w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Kształcenie na studiach podyplomowych jest prowadzone w zakresie przygotowania:

  • merytorycznego - zgodnie z nową podstawą programową wprowadzającą przedmiot Edukacja zdrowotna (Dz. U. 2025 poz. 378),
  • dydaktyczno-metodycznego - zgodnie ze Standardem kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2019 z późn. zm.).

 

Efekty uczenia się

Absolwent studiów podyplomowych Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne) uzyskuje efekty uczenia się w zakresie:

  • wiedzy dotyczącej wszystkich obszarów zdrowia fizycznego, psychicznego i środowiskowego niezbędnej do nauczania Edukacji zdrowotnej zgodnie z podstawą programową,
  • umiejętności projektowania i prowadzenia zajęć Edukacji zdrowotnej z wykorzystaniem konstruktywistycznej koncepcji kształcenia,
  • kompetencji społecznych do rozwiązywania problemów poznawczych i praktycznych w procesie organizowania zajęć Edukacji zdrowotnej i działalności na rzecz podnoszenia świadomości (w wymiarze indywidualnym i organizacyjnym) dotyczącej zdrowia fizycznego, psychicznego i środowiskowego.

 

Sylwetka absolwenta

Słuchacze studiów podyplomowych zdobędą kwalifikację do nauczania kolejnego przedmiotu edukacja zdrowotna w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Absolwenci będą mogli podjąć zatrudnienie na stanowisku nauczyciela edukacji zdrowotnej w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Program studiów (przygotowanie merytoryczne) jest zgodny z Rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego... (Dz.U. 2025 poz. 378).

Program studiów (przygotowanie dydaktyczne) jest zgodny ze Standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2024 poz. 453 t.j.).

 

Warunki/zasady kwalifikacji

Kandydaci/Kandydatki ubiegający/e się o przyjęcie na studia podyplomowe powinni posiadać wykształcenie wyższe (kwalifikacja pełna co najmniej na poziomie 7 PRK, uzyskana w systemie szkolnictwa wyższego i nauki - Art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.)) i posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie z rozporządzeniem o kwalifikacjach nauczycielskich (Dz. U. 2023 poz. 2102) (dla osób, które zdobyły kwalifikacje zgodnie ze standardem kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2019 poz. 1450 z późn. zm.) lub posiadać przygotowanie pedagogiczne (dla osób, które zdobyły wykształcenie przed wprowadzeniem standardów kształcenia nauczycieli).

Kandydat/Kandydatka rejestruje się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów i dołącza skany lub zdjęcia wymaganych dokumentów, a następnie składa w sekretariacie studiów wymagane dokumenty: 

  • podpisane podanie o przyjęcie na studia wraz z kwestionariuszem osobowym wygenerowanym w systemie irk.uwm.edu.pl,
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych lub poświadczoną kserokopię dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich z wpisem w suplemencie lub (jeśli brak takiego wpisu) zaświadczaniem z uczelni o uzyskaniu przygotowania pedagogicznego (nauczycielskiego),
  • klauzulę RODO dla słuchaczy studiów podyplomowych,
  • informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (tj. Dz.U. z poz. 17 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego,
  • informację z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie analizy dołączonych w IRK skanów lub zdjęć dokumentów.

Przyjęcie na studia nastąpi w momencie dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów (w wersji papierowej) do Sekretariatu Katedry Dydaktyki i Wczesnej Edukacji, ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33.

 

Wysokość czesnego

6.900, - zł

Możliwość płatności w ratach.

 

Organizacja toku studiów podyplomowych

Studia podyplomowe Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne) prowadzone są w Katedrze Dydaktyki i Wczesnej Edukacji Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Studia podyplomowe trwają trzy semestry, a zajęcia w kolejnych semestrach realizowane są w następujących formach:

Semestr 1: Zajęcia realizowane w większości (70 godz.) przy wykorzystaniu platformy zdalnego nauczania: Microsoft Teams w pakiecie Office 365 lub Google Meet oraz zajęcia stacjonarne w siedzibie uczelni (40 godz.). Semestr 2: Zajęcia realizowane częściowo (20 godz.) przy wykorzystaniu platformy zdalnego nauczania: Microsoft Teams w pakiecie Office 365 lub Google Meet oraz zajęcia stacjonarne w siedzibie uczelni (92 godz.). Semestr 3: Zajęcia stacjonarne prowadzone w siedzibie uczelni (88 godz.).

Łączna liczba godzin zajęć dydaktycznych – Program studiów podyplomowych obejmuje łącznie 400 godzin zajęć w tym: 220 godzin przeznaczonych na przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu Edukacja zdrowotna i 180 godzin przeznaczonych na przygotowanie dydaktyczno-metodyczne, w tym 90 godzin praktyk pedagogicznych w szkole podstawowej (50 godz.) i ponadpodstawowej (40 godz.).

 

Warunki ukończenia studiów podyplomowych i wydania świadectwa

Wszystkie zajęcia przewidziane planem studiów są dla słuchaczy obowiązkowe. Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych i uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie przez słuchacza w określonym terminie zaliczeń z oceną i zdania egzaminów z wszystkich przedmiotów objętych planem studiów oraz dwóch praktyk: w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.  Okresem zaliczeniowym
w ramach studiów podyplomowych Edukacja zdrowotna (studia kwalifikacyjne) jest cykl studiów.

Ostateczna ocena końcowa studiów wynika ze średniej arytmetycznej wszystkich otrzymanych ocen końcowych z poszczególnych przedmiotów i jest obliczana według zasady: dostateczny (do 3,50), dobry (od 3,51 do 4,50), bardzo dobry (od 4,51).

 

Dodatkowe informacje

Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie analizy złożonych dokumentów; o przyjęciu na studia decyduje także kolejność zgłoszeń w systemie IRK jak również kolejność złożenia dokumentów (w wersji papierowej).

 

Kierownik studiów podyplomowych

dr Beata Adrjan

 

Sekretarz studiów podyplomowych

mgr Magdalena Jaworowska-Walczak

 

Kontakt

Sekretariat studiów: ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn, pokój B1.33

mgr Magdalena Jaworowska-Walczak, tel. (89) 524-62-29, e-mail: magdalena.walczak@uwm.edu.pl,
dr Beata Adrjan, tel. (89) 524 62 29, e-mail:
beata.adrjan@uwm.edu.pl


.