• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia podyplomowe na rok akademicki 2023/2024 (semestr zimowy, semestr letni)

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Studia podyplomowe w zakresie Rolnictwa ekologicznego

Szczegóły
Kod SP2008N
Jednostka organizacyjna Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
Kierunek studiów Rolnictwo ekologiczne
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Czas trwania 2 semestry
Adres komisji rekrutacyjnej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katedra Agroekosystemów, 10-718 Olsztyn, Pl. Łódzki 3,
Godziny otwarcia sekretariatu 8.00-14.00
Adres WWW http://www.uwm.edu.pl/spre
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe (wszystkie)
  Zadaj pytanie
Tura 1 (21.03.2023 00:00 – 30.09.2024 23:59)

Wiadomości ogólne

Ukończenie studiów podyplomowych pozwoli zainteresowanym osobom, zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ukończenie studiów podyplomowych „Rolnictwo  ekologiczne ” nabyć kwalifikacje rolnicze, które są uznawane w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bez konieczności zdania państwowego egzaminu w OKE. Ponadto absolwent kierunku ma możliwość zakupu gruntów rolnych oraz uzyska uprawnienia rolnicze umożliwiające między innymi: nabywanie ziemi, otworzenie gospodarstwa rolnego itp.

Studia także dla absolwentów kierunków nierolniczych. Zapraszamy kandydatów po wszystkich kierunkach, również nie tylko rolniczych.

 

Cel

Ukończenie takich studiów podyplomowych pozwoli prowadzącemu gospodarstwo rolne sprostać wymogom dotyczącym kwalifikacji zawodowych rolniczych, jakie stawiane są beneficjentom ubiegającym się o pomoc finansową z działań „PREMIE DLA MŁODYCH ROLNIKÓW” i „MODERNIZACJA GOSPODARSTW ROLNYCH” itp.

Zdobyta wiedza pozwoli słuchaczowi na poznanie zasad i metod ekologicznej produkcji rolniczej, nadzoru jakościowego, marketingu i sprzedaży produktów rolniczych - ekologicznych oraz wpływu rolnictwa ekologicznego na środowisko.

Absolwent będzie też przygotowany do przystąpienia do egzaminu pozwalającego zdobyć uprawnienia do pełnienia funkcji inspektora rolnictwa ekologicznego.

Studia trwają 2 semestry, zjazdy tylko w sobota-niedziela, co około 2-3 tygodnie (w sumie 12 zjazdów, 247 godzin). Zajęcia realizowane są w soboty do wieczora, a w niedziele do 14-15tej. 

 

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów podyplomowych „Rolnictwo ekologiczne” ma przygotowanie do podjęcia pracy w administracji, usługach oraz doradztwie rolniczym i ogrodniczym  w zakresie rolnictwa ekologicznego. Zna wymogi prawne regulujące produkcję ekologiczną. Będzie przygotowany do przystąpienia do egzaminu w celu nabycia uprawnień  do pełnienia funkcji inspektora rolnictwa ekologicznego.

Absolwent studiów podyplomowych ,,Rolnictwo ekologiczne” jest specjalistą w zakresie ekologicznej produkcji rolniczej i ogrodniczej wpisanym do zbioru zawodów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z dnia 28 sierpnia 2014 r. poz. 1145) pod symbolami: „2132 Specjaliści w zakresie rolnictwa, leśnictwa i pokrewni”.

Posiada on praktyczne przygotowanie do zorganizowania od podstaw oraz samodzielnego prowadzenia gospodarstwa według zasad systemu ekologicznego, zarówno na poziomie produkcji jak i dystrybucji wytworzonych w nich produktów. Potrafi wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki i agrotechnologii w celu zwiększenie intensywności gospodarstwa ekologicznego. Wie jak gospodarowanie wg zasad rolnictwa  ekologicznego wpływa na równowagę w środowisku naturalnym, jakość wytworzonych surowców roślinnych oraz kondycję i zdrowie ludzi i zwierząt. Posiada podstawowy zasób wiedzy na temat przetwórstwa surowców ekologicznych.

Wykaz głównych treści (przedmioty):  

Ekologiczne i mikrobiologiczne podstawy produkcji rolniczej

Systemy rolniczego gospodarowania i konwersja gospodarstw na rolnictwo ekologiczne

Żyzność i urodzajność gleb oraz gospodarka nawozowa  w rolnictwie ekologicznym

Uprawa roli i płodozmian w rolnictwie ekologicznym

Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym

Technologie produkcji roślinnej

Gospodarowanie na użytkach zielonych

Ekologiczna produkcja owoców i warzyw

Chów i żywienie zwierząt w rolnictwie ekologicznym

Regulacje prawne, kontrola i bezpieczeństwo produkcji żywności ekologicznej

Rachunkowość rolnicza i marketing artykułów rolnych

Zajęcia terenowe

 

 

Miejsce ogłoszenia wyników

Katedra Agroekosystemów i Ogrodnictwa, sekretariat, email

Wysokość czesnego

Opłata za  1 semestr 1900 zł (za całe studia 3800 zł). Na wniosek studenta czesne może być podzielone na raty (maksymalnie 6 rat).

Dokumenty

Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe - wydrukowane z IRK oraz oryginał lub odpis dyplomu ukończonych studiów wyższych. Wymienione dokumenty proszę przesyłać na adres: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katedra Agroekosystemów i Ogrodnictwa, 10-718 Olsztyn, Pl. Łódzki 3, dopisek: "Studia podyplomowe Rolnictwo ekologiczne" 

Dodatkowe informacje

Nie ma opłaty wstępnej. Warunkiem zakwalifikowania jest dostarczenie wymaganych dokumentów.

Terminy egzaminów wstępnych –  nie ma egzaminów wstępnych.

Termin zakończenia rekrutacji może ulec zmianie jeżeli nie zostanie zebrana grupa.

Wyczerpujących informacje udzielają:
Kierownik studiów: Arkadiusz Stępień: tel. 89 523 32 66 email: arkadiusz.stepien@uwm.edu.pl
Sekretarz: Kinga Treder tel. 89 523 35 94; (sekretariat) 89 523 48 27
 
Preferowany jest kontakt emailowy: arkadiusz.stepien@uwm.edu.pl
 

Zasady kwalifikacji

Warunkiem przyjęcia jest posiadanie przez kandydata dyplomu ukończonych studiów wyższych dowolnego kierunku (licencjat, studia inżynierskie lub magisterskie).

Liczy sie kolejność zgłoszeń.