• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Fizjoterapia - studia jednolite magisterskie stacjonarne

Szczegóły
Kod 104_SJM_PRK2
Jednostka organizacyjna Szkoła Zdrowia Publicznego
Kierunek studiów Fizjoterapia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Jednolite magisterskie
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 80
Czas trwania 10 semetrów
Adres komisji rekrutacyjnej Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie ul. M. Oczapowskiego 12 B 10-719 Olsztyn
Godziny otwarcia sekretariatu 9:00 - 15:00
Adres WWW http://szp.uwm.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Matura
  Zadaj pytanie
Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 15.07.2024 15:00)

Zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. 

Absolwent jednolitych 5-letnich studiów magisterskich, zgodnie z wymogami Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, posiada przygotowanie do pracy w zakresie fizjoterapii z pacjentami w różnym wieku, z różnorodnymi dysfunkcjami. Może prowadzić rehabilitację dzieci i młodzieży z uwzględnieniem dynamizmu wieku rozwojowego. Posiada kompetencje do prewencji i rehabilitacji urazów związanych ze sportem, prowadzenia rehabilitacji osób starszych z dysfunkcjami i ograniczeniami funkcjonalnymi oraz psychicznymi. W trakcie studiów uzyskuje on teoretyczny zasób wiedzy i praktyczne umiejętności oraz kształci kompetencje społeczne niezbędne do stosowania procedur fizjoterapeutycznych – diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowania, planowania i prowadzenia fizykoterapii, kinezyterapii, masażu, posługiwania się metodami specjalnymi fizjoterapii, tworzenia weryfikowania i modyfikowania programów fizjoterapii osób z różnymi dysfunkcjami stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego. Jest przygotowany do dobierania zaopatrzenia ortopedycznego do potrzeb pacjenta oraz nauczania posługiwania się tymi wyrobami. Potrafi prowadzić działalność fizjoprofilaktyczną polegającą na popularyzowaniu zachowań prozdrowotnych mających na celu kształtowanie i podtrzymywanie sprawności i wydolności oraz przeciwdziałanie niepełnosprawności. Jest przygotowany do efektywnego komunikowania się z pacjentem i jego rodziną w atmosferze zaufania, z uwzględnieniem potrzeb pacjenta i jego praw.

Po ukończeniu studiów i uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, absolwent może podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (oddziały szpitalne, zakłady opieki zdrowotnej, zakłady opieki długoterminowej i terminalnej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej), ośrodkach sportowych oraz może prowadzić rehabilitację środowiskową.


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z "nową maturą"

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „nowej matury" (czyli świadectwem wydanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy % punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech spośród n/w przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym:

  1. biologia
  2. chemia
  3. fizyka lub fizyka i astronomia
  4. język obcy nowożytny
  5. matematyka.

Do kwalifikacji na studia brane są pod uwagę wyniki z części pisemnej egzaminów maturalnych - na poziomie podstawowym ilość % uzyskana na świadectwie dojrzałości jest równa ilości punktów w kwalifikacji, wyniki z poziomu rozszerzonego do kwalifikacji mnożone są przez 2.

Do obliczenia sumy % punktów uwzględnia się 0 (zero) % punktów z danego przedmiotu, jeżeli egzamin z tego przedmiotu złożony został na poziomie poniżej 30% punktów lub przedmiot nie występuje na świadectwie dojrzałości kandydata.
Dla przedmiotów kwalifikacyjnych określonych dla danego kierunku studiów, z których egzamin maturalny złożony został na poziomie dwujęzycznym z wynikiem co najmniej 30% do obliczenia wyniku punktowego z danego przedmiotu stosuje się zasadę: liczbę % uzyskaną na poziomie dwujęzycznym mnoży się przez współczynnik 2,3.

Kandydat uzupełnia w systemie IRK przedmioty kwalifikacyjne (egzaminy) oraz poziom egzaminu (podstawowy, rozszerzony, dwujęzyczny). Na podstawie wprowadzonych danych przeprowadzona będzie kwalifikacja na studia. Wyboru przedmiotów kwalifikacyjnych (egzaminów) dokona system IRK, z zachowaniem najkorzystniejszego wyniku dla Kandydata.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze "starą maturą"*

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „starej matury"* (czyli świadectwem wydanym przez szkołę) następuje na podstawie konkursu (rankingu) średniej ocen uzyskanych z przedmiotów na świadectwie dojrzałości lub świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej (w konkursie - rankingu średniej ocen za priorytetowe uznaje się oceny z przedmiotów kwalifikacyjnych, z których kandydat składał egzamin dojrzałości) z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym:

  1. biologia
  2. chemia lub matematyka lub fizyka (lub fizyka z astronomią)
  3. język obcy nowożytny.

Do obliczania średniej ocen na świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej przyjmuje się następujące wartości liczbowe: celujący (6,0), bardzo dobry (5,0), dobry (4,0), dostateczny (3,0), dopuszczający (2,0).

W przypadku występowania na świadectwie dojrzałości kilku ocen z jednego przedmiotu, do obliczania średniej ogólnej przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z tego przedmiotu (końcowej klasyfikacji w szkole średniej oraz uzyskane na egzaminie dojrzałości - ustnym i pisemnym). W konkursie (rankingu) średniej ocen uwzględniany jest wynik ustalony zgodnie z zasadą: średnia ocen obliczona z uwzględnieniem ww zapisów pomnożona przez współczynnik 100,00.

Kandydaci legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie "starej matury"* zobowiązani są załączyć skan dokumentu "starej matury"* w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji kserokopię świadectwa dojrzałości/świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej zgodnie z harmonogramem rekrutacji - do dnia 15.07.2024 r. (do godz. 15:00).

"Stara matura" - egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących i do roku 2005 w technikach. Egzamin charakteryzuje się tym , że jego wyniki wyrażone są w skali ocen od 2 do 5 (do roku 1991) lub od 1 do 6 (w latach późniejszych).

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Europejską

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem EB Matury Europejskiej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie EB pomnożony przez współczynnik 6.0, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury EB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy zgodnie z harmonogramem rekrutacji  - do 15.07.2024 r. (do godz. 15:00).

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Międzynarodową

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem IB Matury Międzynarodowej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie IB pomnożony przez współczynnik 13.33, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury IB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy zgodnie z harmonogramem rekrutacji  - do 15.07.2024 r. (do godz. 15:00).

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów posiadających świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia jest posiadanie świadectwa dojrzałości uznanego w Polsce na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby posiadające świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą zobowiązane są przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata, zgodnie z harmonogramem rekrutacji - do 15.07.2024 r. (do godz. 15:00), następujące dokumenty:

1) uwierzytelnienie w formie apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r., znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r., Nr 112, poz. 938),

2) uwierzytelnienie w formie legalizacji, w przypadku świadectw wydanych przez państwa, które nie są stroną Konwencji, o której mowa w pkt. 1,

3) zaświadczenie o nostryfikacji, w przypadku świadectwa dojrzałości wydanego w kraju, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu oraz w przypadku dokumentu z kraju, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła ww. umowę, ale dokument ten nie jest nią objęty,

4) tłumaczenie na język polski świadectwa oraz uwierzytelnienia, jeżeli zostało sporządzone w języku obcym,

5) decyzję kuratora oświaty o uznaniu świadectwa – w przypadku prowadzenia takiego postępowania,

6) zaświadczenie potwierdzające, że uzyskane poza granicami Polski świadectwo uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostało wydane, o ile na świadectwie nie widnieje taka adnotacja, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

7) zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, suplement obejmujący przedmioty wraz z uzyskanymi ocenami (jeżeli nie są wskazane na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

8) dokument przedstawiający obowiązującą skalę ocen (jeżeli nie jest ona wskazana na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), potwierdzony przez szkołę, którą ukończył kandydat bądź uprawniony do tego urząd, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu.

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

Punktacji przedmiotowej ze świadectwa dojrzałości w skali nieporównywalnej do zamieszczonych w załączniku nr 3 do Uchwały nr 385 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztyniez dnia 27 czerwca 2023 roku (ze zm.), nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie świadectw dojrzałości, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów: biologia i (chemia lub matematyka).

Egzaminy oceniane są w skali 1-6. Egzamin zostaje uznany za pozytywny w przypadku, gdy  kandydat uzyska z obu przedmiotów oceny co najmniej dopuszczające. Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną 6,0 (celujący) - język kraju, w którym kandydat uzyskał świadectwo dojrzałości. Uzyskana średnia ocen pomnożona przez współczynnik 100,00 kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

W przypadku, gdy o przyjęcie na studia ubiega się osoba z niepełnosprawnością, Komisja Egzaminacyjna w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Rekrutacyjnej może, na wniosek kandydata, zastosować inny tryb przeprowadzenia egzaminu, uwzględniając stopień niepełnosprawności oraz specyfikę danego kierunku.

Egzaminy ustne dla kandydatów posiadających świadectwo maturalne uzyskane za granicą odbędą się w Dziekanacie Szkoły Zdrowia Publicznego, ul. Żołnierska 14 c, zgodnie z harmonogramem rekrutacji  - w dniu 16.07.2024 r. o godz. 9:00.

Szczegółowe informacje dot. uznawalności wykształcenia znajdą Państwo w Biurze ds. Współpracy Międzynarodowej: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy.

 

Rekrutacja dla kandydatów obcokrajowców

Osoby, które chcą podjąć studia w języku polskim na UWM w Olsztynie, muszą przedstawić jeden z poniższych dokumentów poświadczających ich znajomość języka:

  • zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • certyfikat poświadczający zdanie państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie co najmniej B1 lub wyższym (B2, C1) wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (www.certyfikatpolski.pl),
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej z wykładowym językiem polskim bądź dyplom ukończenia studiów w języku  polskim.

W przypadku braku jednego z powyżej wymienionych dokumentów, kandydat musi przystąpić do testu kwalifikacyjnego z języka polskiego jako obcego przeprowadzonego  przez Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców UWM w Olsztynie. (Test na poziomie B2, składający się z 5 części: rozumienie ze słuchu, czytanie, znajomość gramatyki, pisanie, mówienie).

Test z języka polskiego odbędzie się w dniu 16.07.2024 r. o godz. 13:00 na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie (ul. Kurta Obitza 1) w sali 109Aby zapisać się na test należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Biura ds. Współpracy Międzynarodowej: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy

Wszystkie informacje na temat rekrutacji cudzoziemców: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy
 
 

https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU