• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Gospodarka Przestrzenna - studia pierwszego stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod 14_SI_GOP
Jednostka organizacyjna Wydział Geoinżynierii
Kierunek studiów Gospodarka przestrzenna
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 48
Czas trwania 7 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej Prawocheńskiego 15, pok. 12, wg@uwm.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu PN-PT 10:00-12:00
Adres WWW http://wg.uwm.edu.pl
Wymagany dokument
  • Matura
  Zadaj pytanie
Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 15.07.2024 15:00)

Opis

Studia I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna trwają 7 semestrów.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna pozwalają na uzyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego oraz interdyscyplinarnej wiedzy geograficznej, ekonomicznej, przyrodniczej, społecznej i technicznej związanej z gospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią. Organizacja studiów zakłada stopniowy rozwój umiejętności z zakresu gospodarki przestrzennej oraz zarządzania przestrzenią. W planach studiów przewidziano realizację przedmiotów: kształcenia ogólnego i podstawowego o charakterze teoretycznym i metodologicznym; kształcenia kierunkowego - profilujących sylwetkę absolwenta (podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-kulturowe, przyrodnicze i prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, ekonomika miast i regionów, systemy informacji przestrzennej, gospodarka nieruchomościami, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych); kształcenia zawodowego - przygotowujących absolwenta do wykonywania specjalistycznych prac związanych z wyceną nieruchomości, gospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią (ocena, waloryzacja i przekształcanie przestrzeni, kształtowanie krajobrazu, polityka regionalna, ruralistyka, rynek nieruchomości, szacowanie nieruchomości). Plany studiów przewidują realizację przedmiotów fakultatywnych zapewniając studentom swobodę w organizowaniu własnego programu kształcenia. W ramach studiów każdy student musi odbyć praktyki zawodowe i przygotować pracę dyplomową. Kształcenie na kierunku gospodarka przestrzenna prowadzone jest dwustopniowo. Studia inżynierskie (7 semestrów), dają wiedzę podstawową z gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej, pozwalają również na uzyskanie uprawnień zawodowych z zakresu wyceny nieruchomości. W ramach studiów magisterskich (3 semestry), absolwent uzyskuje szczegółową wiedzę w wybranej dziedzinie wchodzącej w skład geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, wybierając jeden z dwóch zakresów: gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami lub zarządzanie przestrzenią.

Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia ma prawo, po odbyciu stosownych praktyk zawodowych, ubiegać się o uprawnienie zawodowe z zakresu wyceny nieruchomości (po odpowiednich wybranych zakresach).

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna przygotowują absolwentów do pracy w jednostkach administracji samorządowej i rządowej; pracowniach projektowych; agencjach rozwoju; agencjach nieruchomości; firmach konsultingowych i doradczych.

 

Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego szczególnie w aspekcie ekonomicznym, przyrodniczym, społecznym i technicznym.
Absolwent jest przygotowany do: kształtowania środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi a także zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego; opracowywania dokumentów planistycznych (planów zagospodarowania terenu i planów miejscowych); opracowywania analiz przestrzennych do celów gospodarczych i społecznych; opracowywania specjalistycznych inżynierskich analiz, planów i projektów transformacji przestrzennych z uwzględnieniem technicznych wymagań poszczególnych form zagospodarowania; sporządzania studiów i analiz zagospodarowania przestrzennego; przygotowywania ofert inwestycyjnych; podejmowania lokalnych inicjatyw rozwoju i planowania rozwoju przestrzeni w nawiązaniu do posiadanych jej zasobów; uczestniczenia w konstruowaniu lokalnych strategii rozwoju i opracowywaniu programów mających na celu podwyższanie konkurencyjności miast, gmin i regionów; planowania rozwoju systemów infrastruktury technicznej i związanych z nimi obiektów; planowania systemów transportowych i związanych z nimi obiektów obsługi transportu; planowania rozwoju usług, w tym usług publicznych; uczestniczenia w działaniach mających na celu ochronę środowiska; współpracy przy sporządzaniu dokumentów oceniających zasoby i stan środowiska przyrodniczego oraz wpływ inwestowania na środowisko; przygotowywania – we współpracy ze specjalistami innych dziedzin – opracowań związanych z ochroną środowiska i planowaniem na obszarach objętych różnymi formami ochrony; udziału w procesie zarządzania miastami, gminami, powiatami i województwami; podejmowania współpracy regionalnej i współpracy z regionami europejskimi oraz współuczestniczenia w opracowywaniu programów rozwoju regionalnego; współuczestniczenia w opracowywaniu planów rozwoju euroregionów; doradztwa w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami; doradztwa w zakresie ustalania lokalizacji inwestycji oraz współpracy w opracowywaniu programów rewitalizacji; współpracy w opracowywaniu planów rewitalizacji obszarów zurbanizowanych oraz stosowania podstawowych narzędzi programów Systemu Informacji Przestrzennej w analizach przestrzennych, procesie planowania i zarządzania przestrzenią.
Absolwent jest przygotowany do pracy w: zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym; jednostkach administracji samorządowej i rządowej; pracowniach projektowych; agencjach rozwoju; agencjach nieruchomości; firmach konsultingowych i doradczych oraz innych firmach otoczenia biznesu związanych z gospodarowaniem przestrzenią

 

W ramach studiów student może wybrać jeden z dwóch zakresów kształcenia:

  • Doradztwo na Rynku Nieruchomości,
  • Planowanie i Inżynieria Przestrzenna,

 

 

ZAKRES: Doradztwo na Rynku Nieruchomości

Studia w zakresie doradztwo na rynku nieruchomości pozwalają na uzyskanie interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności z zakresu wyceny nieruchomości i doradztwa majątkowego w aspekcie prawnym, ekonomicznym i przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem wyceny nieruchomości, procesów gospodarowania przestrzenią i nieruchomościami, oceny powodzenia inwestycji w nieruchomości, konsultingu związanego z obrotem nieruchomościami i analizami rynku nieruchomości. Program studiów spełnia wymagania minimum programowego dla studiów podyplomowych z szacowania nieruchomości. Absolwenci zakresu po odbyciu półrocznej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu państwowego uzyskują uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego.

Organizacja studiów zakłada rozwój studenta w zakresie zaawansowanych umiejętności związanych z szeroko pojętą problematyką nieruchomości tj. szacowaniem wartości, gospodarowaniem nieruchomościami, obrotem, inwestowaniem na rynku nieruchomości. W planach studiów przewidziano realizację przedmiotów: kształcenia podstawowego o charakterze metodologicznym; kształcenia kierunkowego - profilujących sylwetkę przyszłego rzeczoznawcy i doradcy majątkowego (wybrane zagadnienia z wyceny nieruchomości, gospodarka nieruchomościami); kształcenia zawodowego - przygotowujących absolwenta do wykonywania zawodów związanych z wyceną, zarządzaniem przestrzenią i gospodarowaniem nieruchomościami (budownictwo i kosztorysowanie, ocena i waloryzacja przestrzeni, podstawy prawa dla rzeczoznawców majątkowych, szacowanie nieruchomości, gospodarka mieszkaniowa i prawo spółdzielcze, behawioralne elementy rynku nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, system opodatkowania nieruchomości, rynek nieruchomości i metody analiz rynkowych, podstawy inwestowania w nieruchomości, ocena efektywności inwestycji w nieruchomości, doradztwo na rynku nieruchomości). W ramach studiów student odbywa praktyki kierunkowe oraz praktykę z zakresu problematyki gospodarki przestrzennej, doradztwa majątkowego i wyceny nieruchomości oraz przygotowuje pracę dyplomową.

Absolwent ma prawo ubiegać się o uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, zakres studiów jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 12 czerwca 2014 r. w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości (Dz. U. z dnia 24 czerwca 2014 r. (pozycja 826).

Studia w zakresie doradztwo na rynku nieruchomości przygotowują absolwentów do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego oraz pracy w: zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym; jednostkach administracji samorządowej i rządowej; pracowniach projektowych; agencjach rozwoju; agencjach nieruchomości; firmach konsultingowych i doradczych oraz innych firmach otoczenia biznesu związanych z gospodarowaniem przestrzenią. 

  

ZAKRES: Planowanie i Inżynieria Przestrzennna

 

Studia w zakresie Planowanie i Inżynieria Przestrzenna pozwalają na uzyskanie interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego w zakresie technicznym, ekonomicznym, przyrodniczym i społecznym.
Organizacja studiów zakłada rozwój umiejętności studenta w zakresie szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej i geografii społeczno-ekonomicznej. W planach studiów przewidziano realizację przedmiotów kształcenia ogólnego i podstawowego o charakterze teoretycznym i metodologicznym. Przedmioty kształcenia kierunkowego profilujące sylwetkę absolwenta to przede wszystkim: podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-kulturowe, przyrodnicze i prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej, planowanie przestrzenne, projektowanie urbanistyczne, strategia rozwoju gminy, planowanie infrastruktury technicznej, ekonomika miast i regionów, gospodarka nieruchomościami, samorząd terytorialny, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych.
W programie studiów duży nacisk położony jest na przedmioty techniczne związane z inżynierią przestrzeni związane ściśle z zakresem i specyfiką zdobywanej wiedzy. W grupie przedmiotów specjalnościowych są to przede wszystkim: systemy informacji geograficznej w zarządzaniu przestrzenią, podstawy analiz przestrzennych, modelowanie przestrzeni. Ważną grupę przedmiotów przygotowujących absolwenta do wykonywania specjalistycznych prac w gospodarce przestrzennej stanowią treści przekazywane w grupie programowej kształcenia zawodowego: (ocena i waloryzacja przestrzeni, kształtowanie krajobrazu, architektura krajobrazu, wycena środowiska, kształtowanie przestrzeni bezpiecznej, oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, planowanie obszarów wiejskich, podstawy wyceny nieruchomości, zarządzanie i obrót nieruchomościami). Całość planu studiów uzupełniona jest przedmiotami z zakresu analiz, pozyskiwania i przetwarzania geoinformacji. Szczególny nacisk położony jest na wykorzystanie geoinformacji w planowaniu przestrzeni, analizowaniu zmian o charakterze ekonomicznym i technicznym, ocenie i waloryzacji przestrzeni. Przedmioty zawodowe związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i analizą geoinformacji to przede wszystkim: źródła informacji o nieruchomościach, kataster nieruchomości, systemy informacji geograficznej w zarządzaniu przestrzenią, modelowanie przestrzeni, podstawy analiz rynkowych, zastosowanie metod obrazowych w gospodarce przestrzennej, techniki satelitarnego pozycjonowania.

W ramach studiów student musi odbyć praktykę zawodową z zakresu problematyki gospodarki przestrzennej i zagadnień obejmujących zagadnienia projektowe. Praktyczna nauka zawodu zawiera się również w programie dwóch rodzajów ćwiczeń terenowych (sporządzanie dokumentów i opracowań planistycznych oraz inwentaryzacja przyrodnicza wybranego obszaru). Całość praktyczna finalizowana jest pracą dyplomową inżynierską, która musi zawierać elementy analizy i projektowania przestrzeni. Studia w tym zakresie przygotowują absolwentów do pracy w zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, jednostkach administracji samorządowej i rządowej, pracowniach projektowych, agencjach rozwoju, agencjach nieruchomości, firmach konsultingowych i doradczych oraz innych firmach otoczenia biznesu związanych z gospodarowaniem przestrzenią. Absolwent przygotowany jest do pracy przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych – oprogramowanie do pozyskiwania, analizowania i przetwarzania geoinformacji.

http://wg.uwm.edu.pl/kszta%C5%82cenie/kierunki-kszta%C5%82cenia/gospodarka-przestrzenna

http://wg.uwm.edu.pl/kandydaci-rekrutacja/studiuj-gospodarke-przestrzenna

 

  

Opłata rekrutacyjna

Kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów obowiązuje wniesienie opłaty rekrutacyjnej na konto wskazane podczas rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów w wysokości 85 zł zgodnie z harmonogramem rekrutacji.

 

Kontakt

Kontakt do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej 89 523 3977. 

WAŻNE TERMINY: 

I TURA

Rejestracja w systemie IRK na studia

06.06-15.07.2024 r. do godz. 15:00

Dokonanie opłaty rekrutacyjnej w systemie IRK

do 15.07.2024 r.

Dostarczanie dokumentów warunkujących wszczęcie postepowania kwalifikacyjnego (m.in. "stara matura")

24.06-15.07.2024 r. do godz. 15:00

Ogłoszenie list kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia

18.07.2024 r. godz. 12:00

Potwierdzenie zamiaru studiowania przez dostarczenie wymaganych dokumentów dla kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia

do 25.07.2024 r. do godz. 15:00

 

 

                                                  OGŁOSZENIE WYNIKÓW 01.08.2024 r.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z „nową maturą”

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „nowej matury”, (czyli świadectwem wydanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy % punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym tj.:

1.     Chemia,

2.     Fizyka (lub fizyka i astronomia),

3.     Geografia,

4.     Informatyka,

5.     Język obcy nowożytny (do wyboru przez kandydata),

6.    Matematyka.

Dla przedmiotów kwalifikacyjnych określonych dla danego kierunku studiów, z których egzamin maturalny złożony został na poziomie podstawowym z wynikiem co najmniej 30% do obliczenia wyniku punktowego z danego przedmiotu stosuje się zasadę: liczba % uzyskana na poziomie podstawowym jest równa liczbie punktów w kwalifikacji. 

Dla przedmiotów kwalifikacyjnych określonych dla danego kierunku studiów, z których egzamin maturalny złożony został na poziomie rozszerzonym z wynikiem co najmniej 30% do obliczenia wyniku punktowego z danego przedmiotu stosuje się zasadę: liczbę % uzyskaną na poziomie rozszerzonym mnoży się przez współczynnik 2.

Dla przedmiotów kwalifikacyjnych określonych dla danego kierunku studiów w załącznikach 1A-1D, z których egzamin maturalny z danego przedmiotu złożony został na poziomie dwujęzycznym z wynikiem co najmniej 30% do obliczenia wyniku punktowego z danego przedmiotu stosuje się zasadę: liczbę % uzyskaną na poziomie dwujęzycznym mnoży się przez współczynnik 2,3. 

Kandydatowi na studia do obliczenia sumy % punktów uwzględnia się 0 (zero) % punktów z danego przedmiotu, jeżeli egzamin z tego przedmiotu złożony został na poziomie poniżej 30% lub kandydat nie spełnia kryteriów w zakresie wskazanych w załącznikach przedmiotów, tj. przedmiot nie występuje na świadectwie dojrzałości.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze „starą maturą”

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „starej matury" (czyli świadectwem wydanym przez szkołę, a nie przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) następuje na podstawie konkursu (rankingu) średniej ocen uzyskanych z przedmiotów na świadectwie dojrzałości lub świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej (w konkursie - rankingu średniej ocen za priorytetowe uznaje się oceny z przedmiotów kwalifikacyjnych, z których kandydat składał egzamin dojrzałości) z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym tj.:

1. Matematyka lub geografia lub informatyka,
2. Fizyka lub chemia,
3. Język obcy nowożytny (do wyboru przez kandydata).

Do obliczania średniej ocen na świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej przyjmuje się następujące wartości liczbowe: celujący (6,0), bardzo dobry (5,0), dobry (4,0), dostateczny (3,0), dopuszczający (2,0).

W przypadku występowania na świadectwie dojrzałości kilku ocen z jednego przedmiotu, do obliczania średniej ogólnej przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z tego przedmiotu (końcowej klasyfikacji w szkole średniej oraz uzyskane na egzaminie dojrzałości - ustnym i pisemnym). W konkursie (rankingu) średniej ocen uwzględniany jest wynik ustalony zgodnie z zasadą: średnia ocen obliczona z uwzględnieniem w/w zapisów pomnożona przez współczynnik 100,00.

Kandydat samodzielnie wskazuje przedmioty (egzaminy), na podstawie których chce być kwalifikowany ale należy pamiętać, że za priorytetowe uznaje się oceny z przedmiotów kwalifikacyjnych, z których kandydat składał egzamin dojrzałości (np. dla warunku 1. gdzie Kandydat ma do wyboru matematyka lub geografia lub informatyka, a egzamin dojrzałości był składany np. tylko z geografii - to właśnie geografię należy wskazać jako przedmiot (egzamin) do kwalifikacji. Jeśli egzamin dojrzałości był składany z np. dwóch przedmiotów - należy wskazać ten przedmiot, z którego uzyskano wyższy wynik.

Kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości uzyskane w systemie „starej matury”* zobowiązani są załączyć skan dokumentu "starej matury"* w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji kserokopię świadectwa dojrzałości / świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej do dnia:

- 15.07.2024 r. do godz. 15:00.

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z IB Maturą Międzynarodową, EB Maturą Europejską

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem IB Matury Międzynarodowej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie IB pomnożony przez współczynnik 13.33, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem EB Matury Europejskiej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie EB pomnożony przez współczynnik 6,0, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Kandydaci posiadający dyplomy IB lub EB zobowiązani są załączyć skan dokumentu (dyplom lub zaświadczenie) w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji kserokopię dyplomu lub zaświadczenie do dnia:

15.07.2024 r. do godz. 15:00.
 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Zagraniczną

1. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie danego kierunku jest posiadanie świadectwa dojrzałości uznanego w Polsce na podstawie odrębnych przepisów.

2. Osoby posiadające świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą zobowiązane są przedłożyć dodatkowo następujące dokumenty:

1) uwierzytelnienie w formie apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r., znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r., Nr 112, poz. 938),

2) uwierzytelnienie w formie legalizacji, w przypadku świadectw wydanych przez państwa, które nie są stroną Konwencji, o której mowa w pkt. 1,

3) zaświadczenie o nostryfikacji, w przypadku świadectwa dojrzałości wydanego w kraju, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu oraz w przypadku dokumentu z kraju, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła ww. umowę, ale dokument ten nie jest nią objęty,

4) tłumaczenie na język polski świadectwa oraz uwierzytelnienia, jeżeli zostało sporządzone w języku obcym,

5) decyzję kuratora oświaty o uznaniu świadectwa – w przypadku prowadzenia takiego postępowania,

6) zaświadczenie potwierdzające, że uzyskane poza granicami Polski świadectwo uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostało wydane, o ile na świadectwie nie widnieje taka adnotacja, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

7) zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, suplement obejmujący przedmioty wraz z uzyskanymi ocenami (jeżeli nie są wskazane na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), wraz z tłumaczeniem tego dokumentu,

8) dokument przedstawiający obowiązującą skalę ocen (jeżeli nie jest ona wskazana na świadectwie lub innym dokumencie uzyskanym za granicą), potwierdzony przez szkołę, którą ukończył kandydat bądź uprawniony do tego urząd, wraz z tłumaczeniem tego dokumentu.

3. Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, wymienionych w  kryteriach kwalifikacji.

4. Punktacji przedmiotowej ze świadectwa dojrzałości w skali nieporównywalnej do przeliczników nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie świadectw dojrzałości, lecz w ramach rekrutacji jednoczęściowej obejmującej konkurs świadectw dojrzałości - zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów: matematyka i fizyka.

5. Egzaminy oceniane są w skali 1-6.

6. Egzamin zostaje uznany za pozytywny w przypadku, gdy kandydat uzyska z obu przedmiotów oceny co najmniej dopuszczające. Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną 6,0 (celujący) – język kraju, w którym kandydat uzyskał świadectwo dojrzałości.

7. Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną 6,0 (celujący) – język kraju, w którym kandydat uzyskał świadectwo dojrzałości (nie dotyczy kierunku weterynaria z tokiem nauczania w języku polskim).

8. Uzyskana średnia ocen pomnożona przez współczynnik 100,00 kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

9. W postępowaniu kwalifikacyjnym na studia z tokiem nauczania w języku angielskim egzamin może zostać przeprowadzony w języku angielskim.

10. Egzamin może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem technologii informatycznych, w sposób zapewniający kontrolę przebiegu egzaminu oraz samodzielność pracy kandydata.

11. W przypadku, gdy o przyjęcie na studia ubiega się osoba z niepełnosprawnością, Komisja Egzaminacyjna w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Rekrutacyjnej może, na wniosek kandydata, zastosować inny tryb przeprowadzenia egzaminu, uwzględniając stopień niepełnosprawności oraz specyfikę danego kierunku studiów.

Egzaminy ustne dla kandydatów posiadających świadectwo maturalne uzyskane za granicą, odbędą się:

- 16.07.2024 r. do godz. 15:00. 

Laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego

Laureaci i finaliści wybranych olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego mogą być przyjmowani na I rok studiów w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Wykaz olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego, których laureaci i finaliści będą przyjmowani na studia w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego określa Senat.

Podstawą uzyskania uprawnień jest przedłożenie do celów kwalifikacji dokumentu wydanego przez Główny Komitet Olimpiady lub Konkursu, opatrzonego numerem porządkowym, stwierdzającego uzyskaną przez kandydata na studia lokatę (zajęte miejsce) w eliminacjach centralnych oraz status kandydata (laureat lub finalista).

Wykaz olimpiad oraz konkursów, których laureaci i finaliści uprawnieni są do przyjęcia na kierunek studiów w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego dostępny jest na stronie http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/rekrutacja/uchwala_263_-_olimpiady_ze_zmianami.pdf

 

 https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU