• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia na rok akademicki 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filozofia - studia drugiego stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod 3408-SMU-ISiK_A_PRK2
Jednostka organizacyjna Wydział Humanistyczny
Kierunek studiów Filozofia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 30
Czas trwania 4 semestry
Adres komisji rekrutacyjnej Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B 10-719 Olsztyn tel. 89 524-50-80, https://uwm.edu.pl/kandydaci/kontakt-dla-kandydatow
Godziny otwarcia sekretariatu 9.00-15.00
Adres WWW http://www.uwm.edu.pl/human
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe (wszystkie)
  Zadaj pytanie
Tura 1 (06.06.2024 00:00 – 22.07.2024 15:00)

Opis kierunku

Celem studiowania filozofii jest rozwijanie twórczego myślenia, ideałów humanizmu, tolerancji, wolności, sprawności moralnej i poznawczej oraz postawy społecznego zaangażowania. Kształcenie filozoficzne rozwija umiejętności w zakresie poprawnego rozumowania, rozpoznawania technik manipulacji, fałszywych, stereotypowych i krzywdzących założeń, prezentacji własnego punktu widzenia w sposób precyzyjny, logicznie ustrukturyzowany oraz uczciwości w ocenie.

Filozofia jest dla ludzi ciekawych świata i dociekliwych, dążących do samodzielności i niezależności w myśleniu i ocenianiu rzeczywistości, zdolnych do odważnej obrony własnych poglądów.

 
Dlaczego warto studiować filozofię?

1. Dlatego, że filozofia uczy logicznego myślenia, intelektualnej dyscypliny i sprawności działania – umiejętności i cnót cenionych i potrzebnych zawsze i wszędzie, także na rynku pracy. Są to umiejętności i sprawności, których wartość wzrasta wraz z rozwojem cywilizacji opartej na technologiach informatycznych i błyskawicznym rozrostem rzeczywistości cyfrowej.

2. Dlatego, ze studia filozoficzne przygotowują do podejmowania różnorodnych aktywności zawodowych i odgrywania ról społecznych wymagających wysokiej sprawności intelektualnej w zakresie konceptualizacji, zastosowania, analizowania, syntetyzowania oraz oceniania informacji w aspekcie spełniania przez nie kryteriów prawdziwości, rzetelności, precyzji, dowodliwości i bezstronności.

3. Dlatego, że studiowanie filozofii pozwala nabyć umiejętność intelektualnej samoobrony przed manipulacją i kontrolą, werbalnymi i pozawerbalnymi technikami manipulacji, związanymi z generowaniem ogromnych ilości informacji, zarówno prawdziwych i istotnych, jak i nieważnych, niepewnych i fałszywych.

4. Dlatego, że filozofia to umiejętność krytycznego myślenia, uodpornia na manipulację i konformizm, pozwala unikać dogmatyzmu i fanatyzmu, rozumieć i akceptować odmienność.

5. Dlatego, że studia filozoficzne uczą uczciwości, dociekliwości, intelektualnej elastyczności, bezstronności oraz konsekwencji i rozwagi w wydawaniu sądów odwagi i nonkonformizmu.

Kształcenie na kierunku filozofia jest zbliżone do aktualnie rozwijających się, zwłaszcza w krajach anglosaskich, studiów w zakresie myślenia krytycznego (critical thinking, critical thinking in philosophy).

Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

·         instytucje kultury

·         instytucje samorządowe

·         fundacje, NGO

·         media, wydawnictwa

·         przedsiębiorstwa branży reklamowej, Public Relations

·         instytucje usługowe oraz w jednostki, w których wymagana jest umiejętność analitycznego i syntetycznego myślenia w rozwiązywaniu problemów zawodowych, łatwość dostosowywania się do nowych sytuacji i ról zawodowych, umiejętność argumentacji, przekonywania, negocjowania

·         samodzielna działalność gospodarcza


Instytut Filozofii UWM wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym osób pracujących, które posiadają świadectwo maturalne i chciałby zdobyć wyższe wykształcenie na poziomie licencjatu w systemie stacjonarnym (BEZPŁATNIE). Plan zajęć będzie ułożony tak, aby studenci mogli połączyć pracę zawodową z nauką. Możliwość studiowania nie jest ograniczona wiekiem kandydata.

 strona kierunku

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent: jest przygotowany do podejmowania zawodów i ról społecznych wymagających ogólnych kwalifikacji oraz umiejętności dynamicznego oraz aktywnego dostosowywania się do odmiennych zadań zawodowych. Posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie, m.in.: szczegółowych dziedzin filozofii współczesnej (filozofii społecznej, filozofii polityki, filozofii przyrody, filozofii kultury, filozofii umysłu i kognitywistyki, filozofii religii), praktycznych zastosowań logiki oraz metodologii nauk humanistycznych i społecznych,podstaw socjologii i antropologii kulturowej, ogólnych oraz filozoficznych umiejętności translatorskich, psychologicznych podstaw komunikacji, wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informacyjnych. Legitymuje się kompetencjami językowymi na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Absolwent może podjąć pracę w instytucjach kultury, urzędach państwowych, fundacjach, bankach i instytucjach oświatowych, redakcjach mediów wszystkich rodzajów, wydawnictwach, przedsiębiorstwach branży reklamowej, Public Relations, instytucjach usługowych oraz jednostkach, gdzie wymagana jest sprawność w kontaktach interpersonalnych, umiejętność analitycznego i kreatywnego myślenia w rozwiązywaniu problemów zawodowych, łatwość dostosowywania się do nowych sytuacji i ról zawodowych, umiejętność argumentacji, przekonywania, negocjowania, itp.

Kryteria kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów studiów pierwszego stopnia.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na określonych kierunkach. W przypadku filozofii - brak ograniczeń. Głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc.

Kandydaci na studia II stopnia zobowiązani są załączyć skan zaświadczenia o wyniku studiów na swoim koncie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji od 24.06-22.07.2024 do godz. 15:00

Link do wzoru zaświaczenia: https://uwm.edu.pl/kandydaci/dokumenty
 

Dokumenty uzyskane za granicą   

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy w  Uchwale w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na I rok studiów wyższych na rok akademicki 2024/2025.

Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych, z dyplomów ukończenia studiów wyższych za granicą, nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów: geografii i (historii lub wiedzy o społeczeństwie)Egzamin odbędzie się zgodnie z harmonogramem rekrutacji.


https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU