• log in
  • create an account

Recruitment for studies for the academic year 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Polish Philology - second-cycle, full-time

Details
Code 25_SMU_FP
Organizational unit Faculty of Humanities
Field of studies Polish Philology
Form of studies Full-time
Level of education Second level
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 30
Duration 4 semestry
Recruitment committee address Biblioteka Uniwersytecka ul. Oczapowskiego 12B 10-719 Olsztyn tel. 89 524-50-80, https://uwm.edu.pl/kandydaci/kontakt-dla-kandydatow
Office opening hours 9.00-15.00
WWW address http://www.uwm.edu.pl/human
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Opis kierunku

 

Co gwarantujemy? Ciekawe zajęcia prowadzone przez profesjonalną, doświadczoną i zaangażowaną kadrę. Nasi studenci mają do wyboru dwa zakresy kształcenia:

1) nauczanie języka polskiego (kontynuacja studiów I stopnia),

2) edytorstwo tekstów.

Oferujemy pogłębienie i uzupełnienie dotychczas zdobytych kompetencji. Zróżnicowany program studiów pozwala poszerzyć wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą, rozwinąć zarówno zdolności badawcze, jak i umiejętności praktyczne, w tym kreatywność tak ważną w pracy twórczej.

Gdzie może pracować magister filologii polskiej? Wszędzie tam, gdzie ważne jest wzorcowe posługiwanie się polszczyzną w mowie i piśmie, tworzenie i analiza różnego typu tekstów, czyli m.in. w szkołach, redakcjach gazet, stacjach radiowych i telewizyjnych, portalach internetowych, wydawnictwach, instytucjach kultury i agencjach reklamowych.

Zakres nauczanie języka polskiego zgodnie z obowiązującymi aktualnie wymogami prawnymi, stanowi II (niezbędny) etap przygotowania do podjęcia pracy nauczyciela polonisty i uzyskania pełnych uprawnień pedagogicznych, umożliwiających pracę w szkołach ponadpodstawowych.

Zakres edytorstwo tekstów umożliwia absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy współczesnego edytora, redaktora i wydawcy. Szczególny nacisk położono na zajęcia warsztatowe zapewniające dobre przygotowanie praktyczne. Kompetencje zdobyte na zajęciach uzupełnia i pogłębia obowiązkowa praktyka w wydawnictwach lub redakcjach mediów tradycyjnych i internetowych.

strona kierunku

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent ma wszechstronne wykształcenie humanistyczne i gruntowną wiedzę z zakresu filologii polskiej, pozwalające rozumieć oraz badać zarówno dawne, jak i współczesne zjawiska i procesy literackie, językowe i kulturowe. Dysponuje wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na samodzielne rozwiązywanie problemów zawodowych. Potrafi w sposób krytyczny formułować i uzasadniać opinie dotyczące ważnych zagadnień w obszarze studiowanego kierunku oraz zakresu kształcenia. Jest gotów samodzielnie zdobywać wiedzę, planować projekty badawcze i rozwijać umiejętności z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym obcojęzycznych. Jest przygotowany do prowadzenia samodzielnej i zespołowej pracy umożliwiającej rozwój naukowy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Potrafi komunikować się w wybranym języku obcym na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Po ukończeniu studiów z zakresu nauczania języka polskiego może podjąć pracę w szkołach wszystkich typów. Ukończenie kształcenia w zakresie edytorstwa tekstów daje wszechstronną wiedzę z obszaru szeroko pojętej edycji tekstów dawnych i współczesnych. Zna i rozumie zasady funkcjonowania wydawnictwa, redakcji i jest przygotowany do samodzielnej pracy przy opracowaniu edycyjnym i redakcyjnym tekstów o różnorodnej strukturze. Może podjąć pracę w wydawnictwach naukowych, redakcjach czasopism oraz instytucjach, w których ważne są profesjonalne kompetencje edytorskie. Uzyskane umiejętności, sprawności i wiedza pozwalają ponadto na pełnienie roli animatora badań literaturoznawczych i językoznawczych oraz popularyzatora tradycji i dziedzictwa kulturowego. Absolwent studiów z zakresu edytorstwa zna i rozumie zasady funkcjonowania wydawnictwa, redakcji i jest przygotowany do samodzielnej pracy przy opracowaniu edycyjnym i redakcyjnym tekstów o różnorodnej strukturze. Może podjąć pracę w wydawnictwach naukowych, redakcjach czasopism oraz instytucjach, w których ważne są profesjonalne kompetencje edytorskie.

 

Kryteria kwalifikacji

Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów studiów pierwszego stopnia.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia - magisterskie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na określonych  kierunkach. W przypadku  filologii polskiej - brak ograniczeń. Głównym kryterium jest ranking ostatecznego wyniku studiów - bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonego limitu miejsc. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia kierunku, którego zakres obejmuje kształcenie nauczycieli, jest posiadanie uprawnień nauczycielskich.  

Kandydaci na studia II stopnia zobowiązani są załączyć skan zaświadczenia o wyniku studiów na swoim koncie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji do 16 września 2024 do godz. 15:00 (II Tura) i do 24 2rześnia 2024 (III Tura) do ggodz. 15:00.

Link do wzoru zaświaczenia: https://uwm.edu.pl/kandydaci/dokumenty

 

 Dokumenty uzyskane za granicą 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia danego kierunku jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów uprawniającego do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która ten dyplom wydała lub dyplomu uprawniającego do dalszego kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej. Procedurę uznania zagranicznego dyplomu w celu ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia określają odrębne przepisy w Uchwale w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na I rok studiów wyższych na rok akademicki 2024/2025.

Wyniku studiów lub oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych, z dyplomów ukończenia studiów wyższych za granicą, nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie (rankingu) ostatecznego wyniku studiów, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów: języka polskiego i historiiEgzamin odbędzie się zgodnie z harmonogramem rekrutacji.


https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU