Theology - uniform master-level, full-time


In power from: 16 May 2024

Registration criteria

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z "nową maturą"*

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „nowej matury" (czyli świadectwem wystawionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy % punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym (tj.: filozofia, geografia, historia,historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język polski, język obcy nowożytny do wyboru, matematyka, wiedza o społeczeństwie).

Do kwalifikacji na studia brane są pod uwagę wyniki z części pisemnej egzaminów maturalnych. Na poziomie podstawowym liczba % uzyskana na świadectwie dojrzałości jest równa liczbie punktów w kwalifikacji, wyniki z poziomu rozszerzonego do kwalifikacji mnożone są przez 2.

Kandydatowi na studia - do obliczenia sumy % punktów uwzględnia się 0 (zero) % punktów z danego przedmiotu - jeżeli egzamin z tego przedmiotu złożony został na poziomie poniżej 30% punktów lub kandydat nie spełnia kryteriów w zakresie wskazanych w załącznikach przedmiotów, tj. przedmiot nie występuje na świadectwie dojrzałości.

Dla przedmiotów kwalifikacyjnych określonych dla danego kierunku studiów w załącznikach 1A-1D, z których egzamin maturalny z danego przedmiotu złożony został na poziomie dwujęzycznym z wynikiem co najmniej 30% do obliczenia wyniku punktowego z danego przedmiotu stosuje się zasadę: liczbę % uzyskaną na poziomie dwujęzycznym mnoży się przez współczynnik 2,3 [Uchwała].

Kandydat uzupełnia w systemie IRK przedmioty kwalifikacyjne (egzaminy) oraz poziom egzaminu (podstawowy, rozszerzony, dwujęzyczny). Na podstawie wprowadzonych danych przeprowadzona będzie kwalifikacja na studia. Wyboru przedmiotów kwalifikacyjnych (egzaminów) spośród przedmiotów wskazanych w kryteriach kwalifikacji na kierunku, na który kandydat rejestruje się, dokona system IRK, z zachowaniem najkorzystniejszego wyniku dla Kandydata.

Sprawdź przedmioty, z których wyniki na świadectwie dojrzałości dają możliwość kwalifikacji na wybrany kierunek, tj. kryteria kwalifikacji [otwórz].

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze "starą maturą"

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w systemie „starej matury" (czyli świadectwem wydanym przez szkołę, a nie przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną) następuje na podstawie konkursu (rankingu) średniej ocen uzyskanych z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym (tj.: historia lub wiedza o społeczeństwie lub filozofia lub język łaciński, geografia lub matematyka, język polski lub język obcy nowożytny do wyboru). 

Do obliczania średniej ocen na świadectwie dojrzałości i świadectwie ukończenia szkoły średniej przyjmuje się następujące wartości liczbowe: celujący (6,0), bardzo dobry (5,0), dobry (4,0), dostateczny (3,0), dopuszczający (2,0).

W przypadku występowania na świadectwie dojrzałości kilku ocen z jednego przedmiotu, do obliczania średniej ogólnej przyjmuje się średnią arytmetyczną wszystkich ocen z tego przedmiotu (końcowej klasyfikacji w szkole średniej oraz uzyskane na egzaminie dojrzałości - ustnym i pisemnym). W konkursie (rankingu) średniej ocen uwzględniany jest wynik ustalony zgodnie z zasadą: średnia ocen obliczona z uwzględnieniem ww zapisów pomnożona przez współczynnik 100,00.

Kandydat samodzielnie wskazuje przedmioty (egzaminy), na podstawie których chce być kwalifikowany, ale należy pamiętać, że za priorytetowe uznaje się oceny z przedmiotów kwalifikacyjnych, z których kandydat składał egzamin dojrzałości. Jeśli egzamin dojrzałości był składany z np. dwóch przedmiotów - należy wskazać ten przedmiot, z którego uzyskano wyższy wynik. 

Kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości uzyskane w systemie „starej matury”* zobowiązani są załączyć skan dokumentu "starej matury"* w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.uwm.edu.pl) lub przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata do celów kwalifikacji kserokopię świadectwa dojrzałości / świadectwa dojrzałości i świadectwa ukończenia szkoły średniej do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; a do dnia 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury]

* - „Stara Matura” – egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących i do roku 2005 w technikach. Egzamin ten charakteryzuje się tym, że jego wyniki są wyrażone w skali ocen od 2 do 5 (do roku 1991) lub od 1 do 6 (w latach późniejszych). 

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Europejską

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem EB Matury Europejskiej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie EB pomnożony przez współczynnik 6,0, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury EB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy najpóźniej 16 września 2024 r. r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury].

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z Maturą Międzynarodową

Nabór na studia kandydatów legitymujących się dyplomem IB Matury Międzynarodowej następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony na dyplomie IB pomnożony przez współczynnik 13.33, kwalifikuje kandydata w konkursie (rankingu) świadectw dojrzałości.

Osoby posiadające dyplom matury IB zobowiązane są przedłożyć do celów kwalifikacji zaświadczenie o wyniku matury wystawione przez upoważnione organy najpóźniej 16 września 2024 r. r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury].

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze świadectwem maturalnym uzyskanym za granicą

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie danego kierunku jest posiadanie świadectwa dojrzałości uznanego w Polsce na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby posiadające świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą zobowiązane są przedłożyć dodatkowo następujące dokumenty:

 

Zasady rekturacji i przeliczniki ocen ze świadectw dojrzałości uzyskanych za granicą znajdują się tu: otwórz

Osoby posiadające świadectwo dojrzałości uzyskane za granicą zobowiązane są przedłożyć w Punkcie Obsługi Kandydata 16 września 2024  r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury].

Osoby, które posiadają polskie świadectwo dojrzałości, dyplom EB matury europejskiej, dyplom IB matury międzynarodowej, zagraniczne świadectwo dojrzałości lub zagraniczny dyplom ukończenia studiów zobowiązane są do utworzenia konta w: Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).

Osoby posiadające zagraniczne świadectwo dojrzałości lub zagraniczny dyplom ukończenia studiów dodatkowo ubiegają się o przyjęcie na studia za pośrednictwem Biura ds. Współpracy Międzynarodowej.

Nabór na studia kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, następuje na podstawie konkursu (rankingu) sumy punktów uzyskanych na świadectwie dojrzałości z trzech przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, określonych odpowiednio jak w załączniku 1A-1Cprzeliczonych zgodnie z załącznikiem 3. Punktacji przedmiotowej ze świadectwa dojrzałości w skali nieporównywalnej do zamieszczonych w załączniku 3, nie przelicza się. Oznacza to, że kandydat nie może być bezpośrednio kwalifikowany w konkursie świadectw dojrzałości, lecz zobowiązany jest przystąpić do egzaminu wstępnego ustnego z dwóch przedmiotów w ramach rekrutacji jednoczęściowej: geografia i historia lub wiedza o społeczeństwie.  

Egzaminy oceniane są w skali 1-6. Aby egzamin został uznany za pozytywny, kandydat musi uzyskać z dwóch przedmiotów oceny co najmniej dopuszczające (2). Jako trzeci przedmiot uznaje się język obcy z oceną celujący (6,0) - język kraju, w którym kandydat uzyskał świadectwo dojrzałości.

Egzaminy ustne dla kandydatów posiadających świadectwo maturalne uzyskane za granicą, odbędą się w dniu 17 września 2024 r. o godz. 9.00 [dotyczy II tury]; 25 września 2024 roku o godz. 9.00 [dotyczy III tury]. Adres: Wydział Teologii, ul. Hozjusza 15, 11-041 Olsztyn, s. 1. O terminie egzaminu kandydat zostanie poinformowany telefonicznie lub mailowo.

 

Rekrutacja dla kandydatów obcokrajowców

Informacje na temat rekrutacji cudzoziemców: http://bwm.uwm.edu.pl/studenci-obcokrajowcy

Kandydaci muszą dokonać kompletnej rejestracji na studia wraz z uiszczeniem opłaty w terminie do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; do dnia 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury].

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym dla laureatów i finalistów olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego

Laureaci i finaliści wybranych olimpiad oraz konkursów stopnia centralnego mogą być przyjmowani na I rok studiów w Uniwersytecie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. 

Olimpiadami stopnia centralnego są:

  1. olimpiady przedmiotowe,
  2. olimpiady z zakresu określonej dziedziny wiedzy,
  3. konkursy o zasięgu centralnym, odpowiadające tematycznie kierunkom studiów prowadzonych w Uniwersytecie.

Podstawą uzyskania uprawnień jest przedłożenie do celów kwalifikacji dokumentu wydanego przez Główny Komitet Olimpiady lub Konkursu, opatrzonego numerem porządkowym, stwierdzającego uzyskaną przez kandydata na studia lokatę (zajęte miejsce) w eliminacjach centralnych oraz status kandydata (laureat lub finalista). Dokument należy dostarczyć do Punktu Obsługi Kandydata do dnia 16 września 2024 r. do godz. 15.00 [dotyczy II tury]; do dnia 24 września 2024 roku do godz. 15.00 [dotyczy III tury].

Wykaz olimpiad i konkursów: [otwórz]

 

Opłata rekrutacyjna

Kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów obowiązuje wniesienie opłaty rekrutacyjnej na konto wskazane podczas rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł.

Opłata musi być wpłacona przez Kandydata na indywidualny numer konta wskazany podczas rejestracji na studia w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów - irk.uwm.edu.pl). Zalecamy wnoszenie opłat przez przelewy internetowe.

Opłata nanoszona jest do systemu IRK po przekazaniu jej na konto UWM przez bank wnoszącego opłatę (w ciagu 1-2 dni).

Informacja o zwrocie opłaty rekrutacyjnej: [otwórz]

 

Kontakt do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej WT UWM w Olsztynie:

Tel. 89 523-91-20, 89 523-89-46; e-mail: wt.rekrutacja@uwm.edu.pl (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 14.00).

 

Zasady rekrutacji na podstawie Uchwały Nr 385 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2023 roku [otwórz]

 https://rekrutacja.uwm.edu.pl

 

REKRUTACJA KROK PO KROKU